Sezgin Baran Korkmaz'ın nasıl yakalandığı ortaya çıktı!

Bugünkü köşesinde Sezgin Baran Korkmaz'ın nasıl yakalandığını anlatan Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, “Sezgin Baran Korkmaz iade edilecek diye titreyenler var” değerlendirmesinde bulundu.

Sezgin Baran Korkmaz'ın nasıl yakalandığı ortaya çıktı!

SBK Holding'in patronu Sezgin Baran Korkmaz, 4 Aralık'ta İçişleri Bakanı ile makamında görüştü. 5 Aralık'ta yasal yollarla yurt dışına çıktı. Sonra hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirildi, yakalama kararı çıkarıldı. Sedat Peker'in açıklamaları, ortaya çıkan ses kayıtları, bu kişiden “İşlerinin halledilmesi” için 10 milyon Euro istendiğini ortaya koydu. Bu işlerin içinde kimlerin olduğu belirmeye başlamıştı. Bazılarının belki de siyasi gelecekleri olmayacak.

ABD'nin talebi üzerine Korkmaz, Avusturya'da yakalandı Wels Eyalet Mahkemesi, Türkiye ve ABD'den gelecek dava dosyalarını inceledikten ve Korkmaz'ın savunmasını dinledikten sonra tahliye kararı ya da 2 ülkeden birine iade edilmesine karar verebilir.

ELEKTRONİK KELEPÇE

Sezgin Baran Korkmaz aleyhine açılan dava dosyasına giren üç ayrı suç isnadından 225 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Tek hakimli Wels Eyalet Mahkemesi'nde hem Türkiye hem de ABD'den gönderilen iade dosyaları inceleniyor.

Eyalet Mahkemesi'nde, Korkmaz'ın tutukluluk süresi 2 ay uzatılmıştı. Ama Avusturya hukukuna göre bu tutukluluk süresine avukatların itiraz etme hakları her zaman mevcut olduğundan, Korkmaz'ın elektronik kelepçe ile serbest bırakılması için avukatları başvuruda bulundu.

İSTENEN CEZA: "225 YIL HAPİS"

ABD ceza yasalarına göre ‘kara para aklamak için komplo kurmak' suçlaması 20 yıl, ‘resmi makamlara yalan ifade ve beyanda bulunmak' suçu ise 5 yıla kadar hapis cezası gerektiriyor. İlk iddianamede Korkmaz için istenen toplam hapis cezası 25 yılı buluyor. Bunun yanında ağır sahtekarlık (2011 ila 2016 yılları arası), evrakta sahtekarlık vb. dolayı ABD'de aranıyordu.

İlk iddianamede ‘kara para aklamak için komplo kurmak' ve ‘resmi makamlara yalan ifade ve beyanda bulunmak' suçlamaları mevcut iken ikinci iddianamede  ek olarak ‘Banka havalesi yoluyla dolandırıcılık yapmak' suçlaması ekleniyor. ABD'de ceza yasalarına göre azami 20 yıl hapis cezası istenen bu suçlamanın 10 ayrı defa işlendiği iddia edilerek, ikinci iddianamede Korkmaz için 200 yıl daha hapis cezası isteniyor.

İkinci Korkmaz iddianamesinde isteten azami hapis cezalarının toplamı 225 yıla yükseliyor. Hukukçular, iki ayrı iddianamenin yayınlandığı bu süreçte savcılığın Korkmaz aleyhine henüz açıklanmayan oldukça ciddi deliller elde etmiş olabileceğini belirtiyorlar. Örneğin, ilk iddianamede olmayan ‘büyükbaba' ikinci iddianameye eklendi.

YAZININ TAMAMINI BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ