Starlink ağı tüm dünyayı sarıyor

Elon Musk'ın CEO'su olduğu SpaceX'in uzay tabanlı internet projesi Starlink hizmeti, tüm dünyaya yayılıyor.

Starlink ağı tüm dünyayı sarıyor

Starlink ağı tüm dünyayı sarıyor: Türkiye’de durum ne?

Elon Musk'ın CEO'su olduğu SpaceX'in uzay tabanlı internet projesi Starlink hizmeti, tüm dünyaya yayılıyor.

SpaceX’in uydudan internet hizmeti Starlink, kullanım alanlarını giderek genişletiyor. Elon Musk’ın CEO’su olduğu şirket, hareket halindeki araçlara, uçaklara ve gemilere mobil bu hizmeti sağlamak için girişim içindeydi. Görünen o ki Musk’ın hedefi tüm Dünya’da çalışır bir hizmet vermek.

Elon Musk: “Starlink artık Antarktika dahil tüm kıtalarda aktif durumda”
Starlink ağı, günden güne genişliyor. Elon Musk, bu genişleme hedefine büyük önem veriyor. Şirketin CEO’su bugün bu konuyla ilgili olarak önemli bir açıklama yaptı. Musk, yüksek hızlı internet hizmetinin artık küresel olarak mevcut olduğunu söyledi.

Elon Musk, Starlink hizmetinin artık Antarktika dahil tüm kıtalarda aktif durumda olduğunu belirtti. Antarktika’daki McMurdo İstasyonu’nun eklenmesiyle SpaceX’in internet hizmeti artık yedi kıtaya ulaştı. Hal böyleyken elbette en önemli soruların başında “Türkiye’ye ne zaman geliyor?” yer alıyor.

Starlink’ın Türkiye’ye gelme sürecinde son durum ne?
Geçtiğimiz aylarda SpaceX, internet hizmetinin mevcut durumuyla ilgili bazı açıklamalarda bulunmuştu. 32 ülkede aktif olduğunu gösteren haritada lacivert renkte işaretlenen ülkeler ise “Yakında” kategorisinde yer almıştı. Şirket, Türkiye’ye gelişini ilk etapta 2022 olarak belirlemişti. Ancak istenen olmadı.

Öte yandan Starlink, “Yakında” kategorisinde yer alan Türkiye için 2023 yılını işaret ediyordu. Ancak son günlerde bu ifade “Hizmet tarihi şu anda bilinmiyor” olarak değiştirildi. Bu değişimin nedeni henüz bilinmiyor. Ek olarak şirket, bu hizmetiyle uzay tabanlı mobil ağ sektörüne de adım atmaya hazırlanıyor.

Kaynak: ShiftDelete.Net