ABD’den Sezgin Baran Korkmaz hakkında yeni iddianame

ABD’nin hazırladığı ve gizli ibaresiyle 28 Nisan tarihinde mühürlediği Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki 15 sayfalık iddianamede para aklama, dolandırıcılık ve soruşturmayı karartma olmak üzere 3 farklı suçlama yer alıyor.

ABD’den Sezgin Baran Korkmaz hakkında yeni iddianame

Sözcü Gazetesi'nin haberine göre ABD Adalet Bakanlığı, Avusturya'da önceki gün tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz ile ilgili açıklama yaptı.

“Türk işadamı 133 milyon doların üzerinde dolandırıcılık gelirini akladığı iddiasıyla Avusturya'da tutuklandı” başlıklı açıklamada, Korkmaz'ın Avusturya'da 19 Haziran'da ABD Adalet Bakanlığı'nın talebi üzerine tutuklandığı hatırlatılırken, bu tutuklamanın ABD'de Utah'ta hazırlanan ve bugüne kadar mühürlü olan yeni bir iddianame kapsamında yapıldığı belirtildi.

Yeni iddianamede Sezgin Baran Korkmaz’a kara para aklamak için komplo kurma, 10 adet para transferi sahtekarlığı ve resmi kovuşturmayı engelleme suçlamasının yöneltildiği açıklamada aktarıldı.

İddianamede, Korkmaz'ın Türkiye ve Lüksemburg'da kontrol ettiği banka hesapları üzerinden 133 milyon doların üzerinde dolandırıcılık gelirini akladığı öne sürüldü.

Söz konusu dolandırıcılık gelirinin, Jacob Kingston, Isaiah Kingston ve Levon Termendzhyan’ın Utah'taki şirketleri Washakie Renewable Energy tarafından biyodizel üretimi ve satışı için 1 milyar doların üzerinde yenilenebilir yakıt vergisi kredisi için haksız talepte bulunarak ABD Hazinesini dolandırma planıyla ilgili olduğu öne sürüldü.

İddianamede ayrıca, Korkmaz'ın Jacob Kingston ve Isaiah Kingston’ı isimsiz hükümet yetkilileri aracılığıyla federal büyük jüri soruşturması ve hukuk davalarından koruma sağlayabileceği vaadiyle dolandırmak üzere plan kurduğu da öne sürüldü.

Açıklamada, Korkmaz hakkında istenen hapis cezasının 200 yılın üzerinde olduğu, ABD'nin Korkmaz'ın Avusturya'dan iadesi için çalışacağı da belirtildi.

Öte yandan Sözcü Gazetesi'nden Ali Gülen'in haberine göre Avusturya ile ABD arasındaki anlaşma, Sezgin Baran Korkmaz’ın hakim karşısını çıktığı 21 Haziran 2021 günü güncellendi.

Anlaşma, ceza soruşturmaları ve ekonomik suçlarda adli yardımlaşmayı öngörüyor.

Türkiye’nin iadesini istediği Korkmaz’ın ABD’ye verilmesi bekleniyor.

SBK Holding'in sahibi Sezgin Baran Korkmaz'ın Avusturya dosyasından ilginç ayrıntılar çıktı.

Viyana Mahkemesi'ne Türkiye'nin iade talebi gelmediği belirtilirken, mahkeme “Biz ABD'nin yakalama ve iadeye ilişkin talebini görüştük. Aramızda değişim anlaşması var. Değerlendiriyoruz“ açıklaması yaptı.

5 TEMMUZ'A KADAR TUTULACAK

Hakkındaki gözaltı kararı “iade talebine ilişkin süreç neticelenene“ ve ilk etapta 5 Temmuz'a kadar uzatılan Sezgin Baran Korkmaz'ın, ya ABD'ye gönderileceği ya da hakkında halihazırda dava olmadığı için serbest bırakılacağı sanılıyor.

Viyana Mahkemesi Ceza Hakimliği, Korkmaz'ın “yakalanması ve iade talebinin ABD'den geldiğini, Türkiye'nin bir talebinin mahkemeye ulaşmadığını“ açıklarken, Türkiye'nin iadeye ilişkin başvurusunun, Adalet Bakanlığı ve Dışişleri aracılığıyla, Avusturya Dışişleri'ne ulaştığı belirtilmişti.

İADE İÇİN BİR DAVA BİLE YOK

Ancak, iade için ortada kesinleşmiş mahkeme kararı ya da  uluslar arası bir tutuklama emri (Kırmızı bülten) gerekiyor. Her ikisi de olmadan, iade talebinin anlamı bulunmuyor. Ankara ve Viyana Büyükelçiliği'nin, alelacele iade talebiyle “bir umut biz alırız“ diye başvurduğu sanılıyor.

Türkiye'nin bu eksik talebi mahkemeye ulaşmadığı için, Pazartesi günkü duruşmada, sadece ABD'nin “uluslararası yakalama ve iade“ talebi görüşüldü. Bu konuda henüz bir  karar verilmezken, önlem gözaltısının 5 Temmuz'a kadar devam etmesi kararlaştırıldı.

ABD İLE AYNI GÜN ANLAŞMA

ABD'nin talebinin yasal temeli ve gerekçesi bulunuyor. ABD ile Avusturya arasındaki “Ceza davaları ve ekonomik suçlarla ilgili karşılıklı adli yardımlaşma  anlaşması“ 21 Haziran 2021'de güncellendi. Bu anlaşmanın yayınlandığı gün Sezgin Baran Korkmaz, Avusturyalı hakimin karşısındaydı. ABD'nin iade için mümkün olan altyapıyı hazırlamış olduğu görüldü.

Mahkemenin, bir dahaki duruşmanın Wels Kasabası'nda yapılmasına ilişkin kararının kesin olmadığı, bunu Viyana Başsavcılığı'nın talep ettiği ortaya çıktı.

Viyana Başsavcılığı, yetkisizlik nedeniyle dosyayı Wels Savcılığı'na nakletmek istedi. Ancak mahkeme buna ilişkin kararını açıklamadı. Böyle olunca, Sezgin Baran Korkmaz'ın Viyana'daki gözaltı süresi işliyor.  Korkmaz'ın şu an için Wels'e gönderilmediği de öğrenildi.