Dünyaca ünlü markada "milyon dolarlık sahte saat" skandalı!

Dünyaca ünlü isimlerin de kullandığı İsviçre'nin ünlü saat markası, bu defa pahalı saatleriyle değil, bir skandalla gündemde. Meğer sahte saatler, milyonlarca dolara satılmış.

Dünyaca ünlü markada "milyon dolarlık sahte saat" skandalı!

Ünlü markaların, en büyük sorunlarından biri de sahte kopyalarını üreten dolandırıcılar… Son olarak İsviçreli saat markası Omega da bir dolandırıcılık olayına karıştı.

Sözcü Gazetesi'nin haberine göre Ryan Reynolds, George Clooney ve Rory McIlroy gibi birbirinden ünlü isimlerin de kullandığı İsviçreli saat markası Omega, milyon dolarlık sahte Speedmaster saatinin üretilip satılmasından eski çalışanlarını sorumlu tuttu.

Marka, eski çalışanlarından üçünün sahte bir Speedmaster saatini yaklaşık 3,4 milyon dolara satmak için aracılarla çalıştıklarını kabul ettiğini iddia ederek organize bir suçun kurbanı olduğunu açıkladı.

SAHTE SAAT AÇIK ARTIRMADA SATILMIŞ

Sahte saat, Omega tarafından Kasım 2021’de Cenevre’de düzenlenen bir müzayedede 3.115 milyon İsviçre frangına satılmış, hatta rakamın, tahminlerin 25 kat üstünde olması da dikkat çekmişti. Ancak Omega, daha sonra yaptığı açıklamada; satın alınan saatin aslında orijinal olmayan bir saat olduğunu keşfettiklerini söylemişti.


Dünyaca ünlü markada "milyon dolarlık sahte saat" skandalı!


Ayrıca şirket, olaya karışan herkese karşı suç duyurusunda bulunmuştu.

Müzayedeyi gerçekleştiren Phillips ise; “Saatin alakasız parçalardan oluştuğunu ve Omega çalışanlarının saatin montajına dahil olabileceğini keşfettik. Omega’nın bulgularının sonucunu görmek için sabırsızlanıyoruz ve elbette yetkililer tarafından faillerin soruşturulması sürecinde tam bir işbirliği içinde olacağız” diye bir açıklama yapmıştı.

Omega’nın Speedmaster saatlerinin oldukça prestijli bir tarihi var. 1969’da Speedmaster kol saati, Amerikalı astronot Buzz Aldrin Ay’a ayak basarken üzerindeydi, böylece de Ay’da takılan ilk saat olmuştu.