e-Ticaret'te tekelleşmeye tedbir

E-Ticaret’in son dönemde ‘tekelleşme’ eleştirilerine hedef olması sonrası Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, online alışveriş sitelerinin tekelleşmesine izin vermeyecek düzenleme yapacak. Bakan Mehmet Muş “Birkaç oyuncunun bütün piyasayı ele geçireceği bir ekosistem olmamalı” dedi.

e-Ticaret'te tekelleşmeye tedbir

Türkiye Gazetesi'nden Cevdet Fırat Aydoğmuş'un haberine göre internet üzerinden alışveriş yapma alışkanlığı giderek yaygınlaşırken, e-Ticaret’in hacmi de her geçen gün genişledi.

Ürün gönderme ve iadesiyle ilgili sıkıntılar nedeniyle zaman zaman gündeme gelen e-Ticaret’in son dönemde ‘tekelleşme’ eleştirilerine hedef olmasının ardından Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Yeni bir düzenleme üzerinde çalışan Bakanlık, online alışveriş sitelerinin tekelleşmesine izin vermeyecek.

Konuyu yakından takip ettiklerini belirten Ticaret Bakanı Mehmet Muş “Bu alan çok önemli ve çok önemsiyoruz. Bununla alakalı bir çalışma içerisindeyiz. Ticaretin kuralı olması gerektiğine inanıyoruz. Zincir marketlerle ilgili yapılan pek çok eleştiri bu online sitelerle alakalı da yapılıyor. Çok fazla ürün satıyorlar, aldıkları komisyon oranlarından tutun da başka pek çok alana kadar eleştiri yapılıyor. Bakanlığa ulaşan ve farklı kanallar üzerinden bize gelen şikâyetler söz konusu. Bunların hepsini değerlendirip ona göre bir düzenleme yapmak istiyoruz. Eğer Meclis’ten yetkiye ihtiyaç duyarsak bununla alakalı da Meclis’ten talepte bulunacağız. Meclis de bu yetkiyi bize verirse düzenleme konusunda daha net adımlar atabiliriz. E-Ticaret, gelişen teknoloji, bunun önüne geçme imkânınız yok. Dolayısıyla bu hayatımızda var olacak ama kurallı olması önemli. Sistemin, yeni oyuncuların girmesine imkân tanıması lazım. Birkaç oyuncunun bütün piyasayı ele geçireceği bir ekosistemin olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Rekabetin olması ve yeni oyuncuların da girmesine imkân tanıyacak bir ekosistemin oluşması için çaba sarf edeceğiz” diye konuştu.

REKLAM KURULUNDAN 31,1 MİLYON LİRA CEZA

İnternet, televizyon, radyo, gazete, dergi gibi mecralarda yayınlanan yanıltıcı veya aldatıcı reklamlara ilişkin incelemelerde bulunan Reklam Kurulunun çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Muş “Reklam Kuruluna 2021 yılı içerisinde yaklaşık 21 bin başvuru yapıldı. Geniş bir heyet var bu Reklam Kurulunda. Başvuruların 16 bin adedi ön incelemede aykırı bulunmayarak incelemeye alınmamıştır. İncelemeye alınan ve karara bağlanan dosya sayısı 1.804 olup bu aykırı bulunan dosyalar hakkında 31 milyon 127 bin 800 lira idari para cezası uygulandı” açıklamasını yaptı.