Garanti BBVA’dan 500 milyon dolarlık sermaye benzeri tahvil ihracı

Garanti BBVA, uluslararası piyasalardan sermaye benzeri tahvil ihracı gerçekleştirdi.

Garanti BBVA’dan 500 milyon dolarlık sermaye benzeri tahvil ihracı

10 yıl vadeli 5’inci yıl geri çağırma opsiyonlu, 500 milyon dolar tutarında sermaye benzeri tahvil ihracı işlemine 4 milyar dolar üzerinde talep geldiği duyuruldu. Toplamda 283 farklı yatırımcıdan ilgi gören işlemin kupon ve getiri oranı yüzde 8,375 olarak belirlendi.

Bu işlemin; ‘ABD tahvili + 409 bps’ ve ‘Türkiye tahvili + 110 bps’ veya ‘Türkiye tahvili x 1.15 çarpan’ seviyelerine denk gelen fiyatlamasıyla son yıllarda bir bankanın gerçekleştirdiği en uygun maliyetli ‘sermaye benzeri borçlanma’ olduğu belirtildi.

“ULUSLARARASI YATIRIMCILARDAN BÜYÜK İLGİ GÖRDÜĞÜMÜZ İÇİN MUTLUYUZ”

Konuyla ilgili bilgi veren Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, “Garanti BBVA, uluslararası bankaların ve yatırımcıların Türkiye’de çalışmak isteyeceği ilk banka olma vizyonunu sürdürüyor. Basel 3 uyumlu sermaye benzeri tahvil ihracı bankamızın finans yatırımları alanındaki uzmanlığını ve uluslararası bankacılık ilişkilerindeki gücünün altını çiziyor. 500 milyon dolarlık sermaye benzeri tahvil ihracını başarıyla gerçekleştirdiğimiz ve uluslararası yatırımcılardan büyük ilgi gördüğümüz için mutluyuz.


Garanti BBVA’dan 500 milyon dolarlık sermaye benzeri tahvil ihracı


İşleme gelen yüksek talep Türkiye’ye ve bankamıza duyulan güvenin de önemli bir göstergesidir. Bu işlem sayesinde ülkemizde bulunan diğer kurum ve kuruluşlara da daha iyi şartlarda borçlanma imkânı sağladığımızı düşünüyoruz. Ayrıca işlem sermaye piyasalarının gelişimine ve derinleşmesine de katkı sağlıyor. Uluslararası piyasalardaki itibarımız ve güçlü finansal yapımızla ülkemize yurtdışından finansman sağlamaya devam edeceğiz”
dedi.

DHA