uyku


Düzensiz uyku göz hastalıklarının habercisi
Düzensiz uyku göz hastalıklarının habercisi On yıldır süren bir çalışma, uyku sorunları ve göz tansiyonu arasındaki bağlantıyı ortaya koydu. Uzmanlar, sağlıklı olmayan uyku düzenine sahip olmanın göz hastalığı geliştirme riskini artırdığını belirtiyor.
İleri yaşta az uyumak kronik hastalık riskini artırıyor
İleri yaşta az uyumak kronik hastalık riskini artırıyor Bir araştırmaya göre, günde beş saatten az uyumak tip 2 diyabet, bunama ve kalp hastalığı gibi hastalıkların riskini beşte bir oranında artırıyor.
İspanyol bilim insanı: "Kapitalizm bizi ölümüne yoruyor"
İspanyol bilim insanı: "Kapitalizm bizi ölümüne yoruyor" İspanyol bilim insanı ve tıp doktoru Juan Antonio Madrid, insanların uyku düzeninin çağlar içindeki değişimi ve bunun kapitalizmle ilişkisi üzerine açıklamalarda bulundu.
4-7-8 uyku yöntemi nedir?
4-7-8 uyku yöntemi nedir? Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi (NHS), ortalama bir yetişkinin sağlıklı bir yaşam sürmesi için her gece 7 ila 9 saat uykuya ihtiyacı olduğunu belirtiyor.
Bilim insanları gece geç saatlere kadar uyanık kalanları uyardı
Bilim insanları gece geç saatlere kadar uyanık kalanları uyardı Araştırmacılar, gece geç saatlere kadar uyanık kalanların kalp ve şeker hastalığına daha yatkın olabileceğini söylüyor.
Nasıl uyuduğunuz, ne zaman öleceğinizi gösteriyor olabilir!..
Nasıl uyuduğunuz, ne zaman öleceğinizi gösteriyor olabilir!.. Bilim insanlarına göre uyuma şekli, ölüme ne kadar yakın olduğumuz konusunda bir gösterge olabilir.
Sağlıklı olduğumuzu gösteren 7 işaret
Sağlıklı olduğumuzu gösteren 7 işaret Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlığı; “yalnızca hastalık veya sakatlığın olmayışı değil; fiziksel zihinsel ve sosyal yönden tam bir iyilik hali” şeklinde tanımladığını hatırlatan Prof. Dr. Derya Uludüz, bu tanıma uyup uymadığınızı öğrenmenizi sağlayacak ipuçlarına dikkat çekti.