Kral Charles sarayda işe önce havuz ve mutfakla başladı

Çevre ve iklim konularına yönelik hassasiyetiyle de bilinen Kral Charles'ın tahta geçtikten sonra enerji tasarrufu sağlamak için Buckingham Sarayı'ndaki havuzun sıcaklığını düşürdüğü ortaya çıktı.

Kral Charles sarayda işe önce havuz ve mutfakla başladı

Independent Türkçe'nin haberine göre Times'a konuşan kraliyet kaynakları, Charles'ın bu kararının ardından havuzda vakit geçiren saray çalışanlarının soğuk suda üşüdüklerini söyledi.

Saraydan bir kaynak, "Havuzu kullanan birkaç kişi suyun ısısının düştüğünü ve alıştıklarından biraz daha soğuk olduğunu söyledi. Onlara suyun ısısının bizzat Kral'ın talimatıyla düşürüldüğü söylendi" ifadelerini kullandı.

Haberi okuyucularıyla paylaşan Futurism isimli site, iklim değişikliğiyle mücadele için havuz suyunun ısısını düşüren Kral Charles'ın özel jetlerle seyahat ettiğine dikkat çekti.

Enerji tasarrufu için saraydaki gereksiz ışıkların kapalı tutulmasını da isteyen Kral Charles'ın çok soğuk ortamlarda yaşamayı sevdiği de biliniyor. Konuyla ilgili konuşan bir kaynak, "Bir ateş yakılması için çok iyi bir sebep olması gerektiğini düşünüyor ve dışarıda hava ne olursa olsun bir odayı neden ısıtmak istediğiniz bilmek istiyor. Bunu israf olarak görüyor" dedi.

Geçen yıl konuyla ilgili bir açıklama yapan Charles'ın eski iletişim direktörü Julian Payne, çok soğuk havalarda bile Kral'ın camları tamamen açtığına şahit olduğunu söylemişti.

Öte yandan Kral Charles'ın haftada bir gün kendisine vegan yemekler pişirecek özel bir aşçı arayışında olduğu belirtildi.

Times'a konuşan bir kraliyet kaynağı, "Charles haftada bir gün vegan diyet yapıyor ve çevresel nedenlerle et, balık ve süt ürünü tüketmiyor. Ayrıca kraliyet üyelerinin enerji kullanımlarını düşürme hedefini son yıllarda bir öncelik haline getirmiş durumda" dedi.