Kraliçe Elizabeth'in cenaze törenine dünya liderleri akın etti

Tüm dünyanın gözü kulağı 8 Eylül'de hayatını kaybeden İngiltere'de tahtın 70 yıllık hükümdarı Kraliçe 2. Elizabeth'in bugün düzenlenecek cenaze törenine çevrilmişti.

Kraliçe Elizabeth'in cenaze törenine dünya liderleri akın etti

MedyaRadar'ın haberine göre 500 devlet başkanı ve farklı ülkelerin kraliyet ailesi mensuplarının katıldığı tören bu sabah düzenlendi. Törende, Britanya Lortlar Kamarası Üyesi Patricia Scotland ve sonra Birleşik Krallık Başbakanı Liz Truss konuşma yaparken ilahiler okundu.

Kraliçe Elizabeth’in tabutu, TSİ 12.47’de askeri geçit töreniyle cenaze merasiminin yapılacağı başkent Londra’daki tarihi Westminster Abbey Kilisesi’ne taşındı.

Kral III. Charles’ın ev sahipliği yaptığı tören, Westminister Kilisesi’nde başladı. Kraliyet ailesi üyeleri kiliseye giriş yaptı. Kral III. Charles ve Prenses Anne törene birlikte geldi.

Prens William, eşi Kate Middleton ve çocukları , Birleşik Krallık Kralı III. Charles’ın eşi Camilla Parker, Prens Harry ve Meghan Markle da kilisedeki törene giriş yaptı.

Kraliçe’nin naaşı günlerdir halkın ziyaretine açıldığı Westminster Salonu’ndan çıktı, cenazenin düzenleneceği Westminster Kilisesi'ne top arabası üzerinde taşındı.

Denizciler tarafından taşınan tarihi top arabası Kraliçe’nin babası kral 6. George’un cenazesinde de kullanılmıştı.

Kraliçe’nin tabutunun arkasında yürüyenler arasında İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in oğlu Kral 3. Charles, Prenses Anne, Prens Andrew, Prens Edward, Galler Prensi William ve Sussex Dükü Prens Harry yer aldı.

Westminster Kilisesi’nde 2. Elizabeth’in her yaşı için dakikada bir olmak üzere toplam 96 çan çalınmaya başlandı. BBC, kilise çevresinde yüzbinlerce kişinin bulunduğunu duyurdu.

Kraliçe'nin cenaze töreni için Londra’da bulunan ABD Başkanı Joe Biden ve eşi Jill Biden, İngiltere Başbakanı Liz Truss, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog, İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Higgins, Brezilya Başbakanı Jair Bolsonaro gibi isimler Westminister Kilisesi’ne giriş yaptı. Kanada Başbakanı Justin Trudeau törene eşiyle birlikte katıldı.

İlahilerin okunduğu ve konuşmaların yapıldığı cenaze törenine, Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katıldı.

Törene Çin’den Devlet Başkan Yardımcısı Wang Qishan, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Higgins, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin eşi Olena Zelenska başta olmak üzere 500’e yakın dünya lideri ve üst düzey isim katıldı.

Tarifeli uçakla Londra’ya gelişleri gündem olan Japonya İmparatoru Naruhito ve eşi Masako da Westminister Kilisesi’ne geldi.

İngiltere’nin eski Başbakanları Tony Blair, Gordon Brown ve David Cameron da törendeki yerlerini alırken kısa bir süre önce başbakanlıktan ayrılan Boris Johnson cenazeye eşi Carrie Johnson ile katıldı.