Nihal Candan'dan ses getirecek açıklamalar

Dolandırıcılık çetesine üye oldukları iddiasıyla tutuklanan Nihal-Bahar Candan kardeşlerden Nihal, cezaevinde anoreksiya (yiyememe) hastalığına yakalanınca 37 kiloya düşmüş ve sağlık nedeniyle tahliye edilmişti. Evinde tedavisi devam eden Nihal Candan, hasta yatağında yaşadıklarını anlattı.

Nihal Candan'dan ses getirecek açıklamalar

Nihal Candan yaşlı ve hasta olan birçok tutuklu ve hükümlü cezaevinde yatarken kendisinin tahliye edilmesine yönelik eleştirilere, "Bunun hesabını neden bana soruyorlar? Ben mi o kişileri içeride tutuyorum? Suçu olmayan herkes o kapalı mezarlıktan çıksın" diye yanıt verdi.

Posta Gazetesi'nden Alev Gürsoy'un haberine göre, haksızlığa uğradıklarını söyleyen Nihal Candan, "Herkes hata yapar da insanlar bizden nefret ettiği için ömür boyu mu yatacağız? Terörist değiliz ki biz" diye konuştu.

GENÇ KIZLARA TAVSİYE

Evde tedavisine devam edildiğini şu an mamayla beslendiğini söyleyen Nihal Candan, "Cezaevinde sadece yemek yemekten değil, su içmekten bile korkuyordum. Kafam karıştı diye defalarca akıl hastanesine sevkim yapıldı" dedi. Sosyal medyaya bir daha girmeyeceğini söyleyen Candan, "Genç kızlara tavsiyem ya göründüğünüz gibi olun ya olduğunuz gibi görünün. Ben bu mecralardan çok çektim, kimse çekmesin. Fenomenlikten para falan da kazanmadım" dedi.

BİZDEN NEFRET EDİYORLAR DİYE ÖMRÜMÜZ BOYUNCA HAPİS Mİ YATALIM?

Bir dönem sosyal medyanın en ünlü isimlerinden olan Nihal ve Bahar Candan kardeşler, ucuza otomobil satma bahanesiyle onlarca kişiyi ‘sazan sarmalı’na düşüren bir çeteye üye olmakla suçlanıyor. İki kardeş, 16 Kasım 2023’te tutuklandı. Nihal Candan’ın cezaevinde bir çeşit yeme bozukluğu olan anoreksiya hastalığına yakalandığını ilk kez POSTA Gazetesi duyurdu. Haberin yayımlandığı gün hastaneye sevk edilen Nihal Candan için savcılık, tahliye kararı aldı.

Cezaevinden çıkışın kamuoyunda tepkilere neden oldu. Ölümcül hasta olanlar ya da yaşlı mahkumlar tahliye edilmezken sana ayrıcalık tanındığı söylendi. Hele de ertesi gün hemen bir kuaförde görüntülenmen büyük tepki çekti. Ne diyorsun tüm bunlara?

Keşke insanlar, “Bu kızlar, 5.5 ayda cezaevinde ne yaşadı ya da neden oraya düştüler?” sorusunu sorsaydı. Büyük bir haksızlık yaşadık ve “Neden, neden” diye haykırışlarımıza tek bir yanıt alamadık. Evet, suçu olan cezasını çeksin. Değil 5 ay, 5 bin yıl yatsın ama bizim suçumuz yok ki. Bizimle ilgili kesinleşmiş bir hüküm yok ve tutuklanmamıza gerekçe olan suçlamadan yatmamız gereken ceza 2 yıl. Bu da infaz kanunlarına göre 1 gün bile yatmamamızı gerektiriyor. Ben çok kötü günler geçirdim. Hayatıma son vermeyi bile düşündüm ve hala iyi değilim.

İNTİHARI MI DÜŞÜNDÜN?

Ruhsal olarak çok ciddi kriz dönemlerim oldu. Bilinçli bir yememe ya da protesto değildi yaptığım. Üzüntüden hasta oldum. ‘Bu kız hasta değil’ diyenleri de vicdanlarıyla baş başa bırakıyorum ve hakkımı helal etmiyorum. Ben sadece sağlık durumundan değil, “Daha fazla içeride kalmalarını gerektiren bir durum yok” denilerek tahliye edildim. Bakın operasyonlar tamamlandı, dosyada bir şey yok, yeniden işlem yapılmasına gerek yok. Bahar da aynı sebeple serbest kalmalı.

TAHLİYENİZİN ARDINDAN HEMEN KUAFÖRÜN YOLUNU TUTTUNUZ

Cezaevinde her günüm hastalık ve ızdıraplarla geçti. Bir kez olsun saçlarımı taramadım, elim varmadı. Ben, tahliye olur olmaz yine hastane acilindeydim ailemle, kuaförde değil. Ailem biraz moral olsun diye kuaföre götürmek istedi. Bu benim isteğim değildi. “Hadi hemen süsleneyim” diye düşünecek durumda olabilir miyim sizce? Bana moral olsun istediler. Ben 33 kiloya kadar düştüm. 37 kiloyu daha yeni gördüm. Ve hâlâ yemekte zorlanıyor ve mama ile besleniyorum.

MÜŞTEKİ AVUKATLARI YENİDEN TUTUKLULUK TALEP ETTİ, NE DÜŞÜNÜYORSUN?

Nihal ile Bahar, bizi dolandırdı diyen tek bir mağdur bile yok. İnsan hakları suçu işlendi. Ben fenomen değilim. Kardeşimin de bundan sonraki süreçte kariyer planı konusunda değişikliğe gideceğinden eminim. Herkes hata yapar da insanlar bizden nefret ettiği için ömür boyu mu yatacağız? Terörist değiliz ki biz.

KARDEŞİN BAHAR, YEMEK YEMEMENE TEPKİ GÖSTERMİYOR MUYDU?

Çok korktu, çok zorluyordu ama ben yiyemiyordum midem almıyor, öğürüyordum. Yemek görünce midem bulanıyordu. Bahar, ağzıma bir lokma zorla sokuyordu. Soda ile besleniyordum.

HASTALIĞINA “TİYATRO” DİYENLER, “TAHLİYE OLMAK İÇİN YAPTI” DİYENLER VAR

Ben, o kadar iyi bir oyuncu ya da tiyatrocu değilim. Kim sağlığını riske atar? Bu çok korkutucu, şeytanın aklına gelmez. Bu itham yargıya ve savcımıza ayıp. Beni boşuna tahliye etmedi.

EŞİN ÖMER FARUK ÇİÇEK, SENİ GÖRMEYE HİÇ GELMEMİŞ? DIŞARI ÇIKINCA GÖRÜŞTÜN MÜ?

Evlendim, “Kocan seni aldatıyor” dediler, “Yalan evlilik” dediler. Her sabah bu yorumları arkadaşım dediğim kişiler, kendi programlarında yaptı. Sunucuların hepsi, spor ve sağlık merkezlerinde karşıma çıkan arkadaşlarım. Dışarıda da görüşemedim. Eşim, iki ay destek oldu. Sonra yok oldu. Suçlayamam. Mutlu bir evliliğim vardı, 1 yıl oldu. 6 ayı cezaevinde geçti. Oradan da bir darbe yedim.

BOŞANMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUN?

Hayır, düşünmüyorum. Eşimin ailesi de aramadı. Sevilen bir gelin değildim zaten, bu durum üzerine tuz biber olmuş olabilir. Büyük bir hayal kırıklığı. İş insanı kendisi. İki ay destek oldu bana, sonrasında haber alamadım. Evliliğimin arkasında sadece babam durdu.

Genç kızlara tavsiyem “Ya göründüğünüz gibi olun ya da olduğunuz gibi görünün”. Ben bu mecralardan çok çektim, kimse çekmesin.

KOĞUŞTA KARDEŞİN BAHAR VE KAMUOYUNUN DİLİNDEN DÜŞMEYEN BANKACI SEÇİL ERZAN VARDI. NELER KONUŞUYOR VE NELER PAYLAŞIYORDUNUZ?

Pek iyi değildik. Üçümüz de psikolojik olarak kendimizle savaş modundaydık. Herkesin geçmişle ve kendiyle hesaplaşmaları mevcuttu. Suçluyum diyen yok. Ben kardeşimin de suçsuz olduğunu biliyorum.

SEÇİL ERZAN SİZİNLE NELER KONUŞUYORDU?

Seçil hanımın dosyası başından aşkın. Ona sabır diliyorum. İyi biri, bize kötülüğü dokunmadı. Onun dikkatsizliği yüzünden elim yandı. Ama kızamadım, ceza çekerken neden kızsın ki insan?

SEÇİL ERZAN YANINIZA GELDİĞİNDE KİM OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

Bilmiyorduk sonradan öğrendik. Şaşırdık. Dilan Polat da yan koğuşumuzdaydı, avukata çıkarken gördüm.

KİLO ALIRSAM YENİDEN CEZAEVİNE GİRERİM DİYE KORKUYOR MUSUN?

Korkularım var ama kilo değil. Önce ailemin yüreğini ferahlatmam lazım. “Elalem ne der?” diye düşünecek durumda değilim. Sosyal medyadan da uzak kalmak istiyorum.

INSTAGRAM HESABINDA 1 MİLYON TAKİPÇİN VAR. O HESABI SATMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUN?

Asla kullanmayı düşünmüyorum. Genç kızlara tavsiyem “Ya göründüğünüz gibi olun ya da olduğunuz gibi görünün”. Ben bu mecralardan çok çektim, kimse çekmesin. Ben fenomenlikten para falan da kazanamadım. Hiçbir şey dışarıdan göründüğü gibi değil. Attığım taş ürküttüğüm kuşlara değmedi. Medya maymunluğu olarak algılandı. Babama akademik kariyer sözü verdim, artık mesleğimi (avukatlık) yapacağım.