Şeker hastalığında beslenme neden önemli?

Diyabet yani şeker hastalığında ilaç ve insülin kullanımı kadar beslenme de tedavinin bir parçası. Peki şeker hastalarının diyet programında ve beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler neler?

Diyabet halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığı tedavisinde tıbbi beslenme hastalığın kontrolü ve yaşam kalitesinin korunması açısından büyük önem taşıyor.

Şeker hastalığında tıbbi beslenme tedavisinde amaç,

· Yaşam boyunca uygulayabilecek en ideal beslenme programını oluşturmak

· Kan şekerinizi olması gereken normal düzeylerde tutmak, hiperglisemi (kanda şekerin yüksek olması) ve hipoglisemiyi (kanda şekerin düşük olması) önlemek

· İdeal vücut ağırlığınızı sağlamak ve korumak.

Böylece hastalıkla ilgili uzun dönemde oluşabilecek komplikasyonları önlemiş oluruz. Diyabet tedavisi ile çocukluk ve ergenlik döneminde normal büyüme ve gelişmeyi sağlamak, gebelik ve emzirme döneminde yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamak çok önemlidir. Kısaca yaşam kalitenizi yükseltmek ve yaşam sürenizi uzatmak için diyabet tedavisinde beslenme tedavisi temeli oluşturur.

Şeker; Özellikle basit karbonhidratlar kan şekerini ani yükseltir. Yüksek kan şekeri sağlığımız için arzu edilen bir durum olmadığından bu tür yiyeceklerin diyabet diyetinde yer almaması gereklidir. Bunlar; toz şeker, reçel, marmelat, pekmez, bal, çikolata, şeker ve şekerlemeler, dondurma, helva çeşitleri, hazır meyve suları, şekerli kurabiyeler, pasta ve tatlılar ve meşrubatlar gibi yiyecek ve içeceklerin içindeki şekerler vücudumuzda hızlı bir şekilde emilir, glikoza çevrilerek kana geçerler ve kan şekerimizde ani yükselmeler meydana getirirler.

Posa ve diyet lifi; Posa içeriği yüksek olan nişastalı yiyecekler (kepekli ekmek, bulgur, kuru baklagiller gibi), düşük posalı nişastalı yiyeceklere göre (beyaz ekmek, patates, pirinç) kan şekerinizin daha geç ve daha yavaş yükselmesini sağlarlar. Bu durum diyabet diyetinde pozitif etkilidir.

Suda eriyebilen posa; elma, greyfurt, limon, portakal, yulaf kepeği, kuru baklagiller ve birçok sebze ile guargum ve kanyak bitkisi suda eriyebilen posa içerir. Posanın bu türü mide boşalmasını geciktirir, karbonhidratların sindirimini yavaşlatarak glisemi yükselmelerini önler, bağırsak çalışmasını düzenler-kabızlığı önler. Suda eriyebilen posa yüksek kan kolesterol ve kan yağ düzeylerinin düşmesine de yardımcıdır.

DİYABETTE PRATİK BESLENME ÖNERİLERİ

· Kepekli, tam buğday tam çavdar ekmeği tercih etmeli, beyaz ekmekten uzak durmalıyız.

· Bulguru pirince tercih etmeliyiz.

· Meyve suyu tüketmeyip taze meyve tüketmeli ve kabuğu ile yenilebilen meyvelerin kabuğunu soymamalıyız.

· Öğünlerde sebze ve salata yemeyi ihmal etmemeliyiz.

· Kuru baklagilleri sıkça tüketmeliyiz

· Özellikle daha az hayvansal yağ ve katı yağ olmalı.

· Daha az tuz tüketmeliyiz.

Nil Şahin GÜRHAN / Akşam GAZETESİ