Serdar Sertçelik için Macaristan'dan iade talebi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ayhan Bora Kaplan soruşturmasının yurt dışına kaçan firari gizli tanığı Serdar Sertçelik hakkında "Belgeler Macaristan'da, iadenin yapılmasını bekliyoruz" dedi.

Serdar Sertçelik için Macaristan'dan iade talebi

Sözcü Gazetesi'nin haberine göre Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ayhan Bora Kaplan soruşturmasının gizli tanığı Serdar Sertçelik'in iade süreciyle ilgili açıklamada bulundu.

Macaristan'da 40 günlük geçici tutuklama kararının verildiğini hatırlatan Tunç, belgelerin Macaristan'da olduğunu kaydederek iadenin beklendiğini söyledi. Tunç "İade sürecini başlattık. Geçici tutuklama kararı verilmiştir. O süre içinde iade yargılaması gerçekleşecek ve o yargılama sürecinde de Türkiye'ye iadesi edileceğini umuyoruz" dedi.

AYM'NİN İPTAL KARARI

Bolu'da valilik ziyareti sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Tunç, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararları hakkında konuştu:

"Cumhurbaşkanı devletin başıdır. Cumhurbaşkanı yürütmeye ilişkin konularda Cumhurbaşkanı Kararnamesi çıkarabilir. Cumhurbaşkanı üst kademe yöneticilerini atama yetkisi de Anayasa'dan kaynaklanan yetkisidir. Atamalara ilişkin yetki tartışması söz konusu değildir.

Parlamenter sistemde kanunla düzenlendiği için sonrasında da KHK ile çakışan durumların 12 aylık süre içerisinde TBMM tarafından kanunla düzenlenmesi gerektiğine yönelik bir AYM kararıdır. Cumhurbaşkanımızın zaten üst kademe yöneticilerini atama yetkisi Anayasa'dan kaynaklanan bir yetkidir. Yürütmeye ilişkin Cumhurbaşkanı Kararnamelerini çıkarabilir."