Su seviyesi düşen Yuvacık Barajı'na Sapanca Gölü'nden takviye

Kocaeli'nin Başiskele ilçesinde bulunan ve Kocaeli’nin içme suyu ihtiyacının büyük bölümünün karşılandığı Yuvacık Barajı’na pompalarla Sapanca Gölü’nden su takviyesi yapılmaya başlandı.

Su seviyesi düşen Yuvacık Barajı'na Sapanca Gölü'nden takviye

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) tarafından yapılan açıklamada, “Artan sıcaklıklar ve mevsimsel yağış eksikliği nedeniyle su kullanımı yükselmekte, bu da içme suyu tüketim oranlarında artışa yol açmaktadır. Bu nedenle; Yuvacık Barajı’ndaki su seviyesinin azalması üzerine B planı olarak kullandığımız içme suyu kaynağımız Sapanca Gölü’nden su alımına başlanılmıştır” denildi.

Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde bulunan ve ilin içme suyu ihtiyacının büyük bölümünün karşılandığı Yuvacık Barajı’nda su seviyesi 39 milyon 470 bin metreküp ile yüzde 77’ye düştü. 51 milyon metreküp kapasiteli barajda geçen yıl aynı ayda seviye yüzde 98 olarak ölçülmüştü. Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi, dün itibariyle Sapanca Gölü’nden su alımına başlandığını açıkladı. Sapanca Gölü’nden çekilmiş isale hattından su takviyesi yapıldığı öğrenilirken gölden alınan suyun Kullar İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde arıtılarak iletildiği de belirtildi.

SEBEP: "ARTAN SICAKLIKLAR VE MEVSİMSEL YAĞIŞ EKSİKLİĞİ"

İdare tarafından yapılan açıklamada, “İlimizin içme suyu ihtiyacının yıllık yüzde 80’ini karşılayan Yuvacık Barajı’nda 10 Haziran itibarıyla yüzde 78 oranında su bulunmaktadır. Artan sıcaklıklar ve mevsimsel yağış eksikliği nedeniyle su kullanımı yükselmekte, bu da içme suyu tüketim oranlarında artışa yol açmaktadır. Bu nedenle; Yuvacık Barajı’ndaki su seviyesinin azalması üzerine B planı olarak kullandığımız içme suyu kaynağımız Sapanca Gölü’nden su alımına başlanılmıştır. Yuvacık Barajı’nda bulunan suyumuz ile Sapanca Gölü’nden temin ettiğimiz suyu, Kullar İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde arıtarak abonelerimize sağlıklı bir şekilde iletiyoruz” ifadelerine yer verildi.

DHA