'Survivor' yarışmasının sunuculuğunu yapay zeka fenomeni üstlenecek

Alba Renai isimli yapay zekâ fenomeni, popüler realite şovu "Survivor"ın İspanya versiyonunda sunucu olarak izleyicilerin karşısına çıkacak.

'Survivor' yarışmasının sunuculuğunu yapay zeka fenomeni üstlenecek

Sözcü Gazetesi'nin haberine göre yapay zekâ teknolojisinin gelişmesiyle beraber bazı kesimler işlerini kaybetme korkusu taşırken bu endişeyi körükleyecek bir haber dikkat çekiyor.

İspanya'da Survivor isimli programın özel bir bölümü yapay zekâ fenomeni Alba Renai tarafından sunulacak.

Yapay zekâyla desteklenen çekici bir dijital fenomen olan Alba Renai, televizyon devi Mediaset İspanya'nın bir yan kuruluşu olan Be a Lion tarafından geçen yılın sonuna doğru yaratıldı ve kısa sürede internette ünlü oldu.


'Survivor' yarışmasının sunuculuğunu yapay zeka fenomeni üstlenecek

350 KİŞİNİN ÖZELLİKLERİNİN KOMBİNASYONU

Baştan aşağı normal bir insana benzeyen yapay zekâ fenomeni, 350 genç yetişkinden oluşan bir odak grubu tarafından en önemli kabul edilen fiziksel ve kişilik özelliklerin bir kombinasyonu olarak yaratıldı. Yapay zekâ fenomeni, Instagram'da 10 binden fazla takipçi toplayarak dikkat çekti.

Ve şimdi de yakında İspanyol televizyonunda görüneceğini duyurdu. Ayrıca "Super Secretos con Alba Renai" adlı özel bir bölüm kapsamında sosyal medyada da yer alacak ve burada çeşitli Survivor yarışmacıları hakkında her türlü özel içeriği paylaşacak.'Survivor' yarışmasının sunuculuğunu yapay zeka fenomeni üstlenecek - Resim : 2


GERÇEK ZANNEDENLER BİLE VAR

Alba, birkaç saniye süren videosunda yakında televizyonda görüneceğini duyururken sosyal medya kullanıcılarından da tepkiler geldi. Tepkiler arasında Alba'nın bir yapay zekâ botu olduğunu bilmeyenler olduğu kadar, dijital bir avatarın insanların işlerini ellerinden almasının endişe verici olduğunu belirtenler de vardı.


'Survivor' yarışmasının sunuculuğunu yapay zeka fenomeni üstlenecek - Resim : 3


Gelen tepkiler üzerine Be a Lion, Alba'nın kimsenin işinin peşinde olmadığı konusunda güvence verdi.

KİMSENİN İŞİNİ ELİNDEN ALMAYA ÇALIŞMIYOR

Be a Lion Markalı İçerik ve Deneyim Direktörü Luis Movilla, şunları söyledi: “İnsan yeteneğinin yeri doldurulamaz ve bunu yapmaya niyetimiz yok. Kimsenin işini elinden almaya gelmedi. Bu proje, en azından yaşadığımız çağda hiçbir zaman elde edilemeyecek bir değere ve insani bağa sahip olan gazetecilerin veya iletişimcilerin yerini almaya gelmedi.”
'Survivor' yarışmasının sunuculuğunu yapay zeka fenomeni üstlenecek - Resim : 4