TRT'den İzmir Marşı ile ilgili sert açıklama!

Polonya’yı 3-0 yenerek adını yarı finale yazdıran Filenin Sultanları’nın maçın ardından İzmir Marşı ile zafer sevincini yaşadığı anlar TRT’de yayınlanmadı.

TRT'den İzmir Marşı ile ilgili sert açıklama!

Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı Avrupa Voleybol Şampiyonasında Polonya’yı 3-0 yenerek adını yarı finale yazdırdı. Filenin Sultanları'nın, İzmir Marşı ile zafer sevincini yaşadığı anlar ise maçın yayıncısı TRT tarafından verilmedi. TRT, tepkilerin ardından bir açıklama yaptı.

Bulgaristan'dan gelen görüntülerin aynen yayınlandığını belirten TRT, "Grafikler yayındayken marş, alt ses olarak verildi" dedi. 

TRT'den İzmir Marşı ile ilgili sert açıklama!

TRT Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı imzalı yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"2021 Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası çeyrek finalinde oynanan Türkiye- Polonya maçını TRT1'de milyonlarca kişi izledi. Büyük bir başarı gösteren millilerimizi kutluyorum. Bu başarıya TRT'nin İzmir Marşı'nı sansürlediği şeklinde mesnetsiz iddialarla, hatta bilinçli bir körlükle gölge düşürmeye çalışanları kınıyorum.

Türkiye Polonya maçı Bulgaristan'da oynandığı için bu maçın resmi yayıncısı olarak Bulgaristan'daki yayın kuruluşundan verilen görüntüler TRT'ye iletilmiş ve herhangi bir kesintiye uğramadan TRT ekranlarına yansıtılmıştır.

Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası'nın yayın formatı gereği her maç sonrası olduğu gibi Türkiye- Polonya maçı sonrasında da yayıncı kuruluş ekrana maça ilişkin detaylı grafikleri yansıtmıştır. Grafiklerin ekrana getirlmesi sırasında İzmir Marşı da alt ses olarak ekrana yansımıştır.

TRT'yi sansürcülükle suçlayıp, haksız ithamda bulunanların büyük bir kısmı yayıncılık dünyasında yer almakta ve bu görüntülerin Bulgaristan yayıncı kuruluşundan geldiğini adı gibi bilmektedir. Eğer çalıştığı alanla ilgili bir cahillik söz konusu değilse, bu tavır kutuplaşmadan beslenen habis bir ruha işaret etmektedir. Toplumun sinir uçları ile oynayarak, sosyal medyada etkileşim hevesine hapsolmanın kimseye faydası yoktur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve değerlerimiz hepimizin ortak paydasıdır ve kimsenin tekelinde değildir.

Millilerimizin başarılarını TRT ekranlarından yayınlamaya ve hep birlikte ortak sevinç paydasında buluşmaya devam edeceğiz."