Türk Kızılay yurt içinde ve 19 ülkede kurban kesimlerine başladı

Türk Kızılay, vekaletle kurban kesim kampanyası kapsamında Türkiye dahil 20 ülkede hedeflediği 128 bin kurban hissesine ulaştığını duyurdu.

Türk Kızılay yurt içinde ve 19 ülkede kurban kesimlerine başladı

Kampanyanın Gazze’ye ayrılan bölümü desteklerin artması üzerine ek kotayla genişletilirken; Kızılay ekipleri, bayramın ilk günü itibarıyla yurt içinde ve üç kıtada 19 ülkede kesim işlemlerine başladı.

Türk Kızılay’ın ‘Kızılay Kurban Modeli’yle kesilen her bir kurbanın ihtiyaç sahiplerine ulaşması hedefiyle 18 yıldır uyguladığı vekaletle kurban kesim kampanyasına hayırseverler bu yıl da yoğun ilgi gösterdi. ‘Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye’ sloganıyla yürütülen kampanya kapsamında hayırseverlerin kurban vekâletlerini alan Kızılay, Türkiye’nin yanı sıra Asya, Afrika, Ortadoğu ve Balkanlar’daki 19 ülkede kesim işlemlerini bayram namazının ardından başlattı.

KONSERVELER HALİNDE İHTİYAÇ SAHİPLERİNE YIL BOYUNCA ULAŞIYOR

Türkiye dahil toplam 20 ülkede vekaletle kestiği kurbanlarla yaklaşık 3,8 milyon ihtiyaç sahibine ulaşmayı hedefleyen Kızılay, yurt içindeki kesimlerden elde edilen kurban paylarını kavurma konserveleri haline getiriyor. Böylece kurban etlerinin yalnızca bayram günlerinde değil, yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine ulaşması sağlanıyor. Yurt dışında gerçekleşen kesimlerde ise kurban etleri soğuk zincir korunarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor.

Yurt içinde kesilen kurbanlar başta Et ve Süt Kurumu olmak üzere Türkiye’nin en büyük tedarikçilerinin iş birliğiyle modern kombinalarda, hijyen kurallarına ve İslâmi şartlara uygun olarak kesilip konserve haline getiriliyor. Kızılay, kavurma konservelerinin ağırlıklı bölümünü bu yıl deprem bölgesindeki afetzede ailelere dağıtacak. Konserveler aynı zamanda ülke genelindeki Kızılay aşevlerinde sıcak yemek olarak ihtiyaç sahiplerine ulaşacak.

400 BİN KAVURMA KONSERVESİ İYİLİK GEMİLERİYLE GAZZE’YE ULAŞTIRILACAK

Bu yıl Gazze’deki çatışma mağdurlarına yönelik özel bir planlama yapan Kızılay, yardımların geçişiyle ilgili aksamaların yaşandığı bölge için de uzun ömürlü kavurma konservesi çözümünü ortaya koydu. Kurban kampanyasının Gazze ayağı, hayırseverlerden gördüğü yoğun ilgi üzerine ek kotayla genişletildi. Türkiye’de kesilen kurbanlıkların paylarından hazırlanacak yaklaşık 400 bin kavurma konservesi İyilik Gemileriyle Gazze’ye ulaştırılacak.

Kurban ibadetini Türk Kızılay aracılığıyla yerine getiren vekalet sahiplerine kesimi yapılan kurbanlar ile ilgili anlık olarak bilgi verilirken kesim aşamaları ise video ile kayıt altına alınıyor. Kurban Bayramı’nın ilk üç günü gerçekleştirilen kesimlere, din görevlileri, veteriner hekimler ve noterler de eşlik ediyor.

DHA