Türkiye'nin konuştuğu Paramount Otel'in yeni sahibi kim?

ODATV'den Sami Menteş yazdı: "Sedat Peker'in iddialarının ardından gözler Paramount Oteli'ne çevrildi. Bir dönem SBK'nın olan otelin yeni sahibi dikkat çeken bir isim..."

Türkiye'nin konuştuğu Paramount Otel'in yeni sahibi kim?

Sedat Peker, yayımladığı videolarda, Bodrum'da lüks otellerde tatil yapan isimlerle ilgili iddialarda bulunmuştu.

İddialara göre; Veyis Ateş başta olmak üzere birçok gazeteci, yargı mensubu, bürokrat Paramount Otel'de ücretsiz tatil yapmıştı.

Peker, otelin kara para aklama suçundan hakkında tutuklama kararı bulunan ve yurt dışına kaçan Sezgin Baran Korkmaz tarafından el konulduğunu ileri sürmüştü.

Sezgin Baran Korkmaz, Eylül 2018’de Kingston kardeşler ile Lev Aslan Dermen (Levon Termendzhya) ABD’de FBI tarafından yakalanıp tutuklandığında gündeme gelmişti. ABD’li savcılara göre suçlamaların odağında yer alan bu kişilerin Türkiye’de finansal varlıkları ve yatırımları bulunuyordu. 2016’da alınan Bora Jet de bunlardan sadece biriydi. Bu suç halkasının diğer ucundaki kişi de Sezgin Baran Korkmaz’dı.

Türkiye’de çeşitli varlık şirketleri üzerinden bazı oteller, fabrikalar, şirketler Korkmaz’a geçmişti…

OTELE NE OLDU?

Sezgin Baran Korkmaz, hakkında başlatılan soruşturmadan sonra yurt dışına kaçtı. Şu an firari durumda… Bazı şirketlerine el koyuldu.

İddiaların odağındaki Paramount Otel ise, “Duja Otel” grubuna dahil oldu ve ismi Be Premium olarak değiştirildi.

Otelin yeni sahibi ise, Şaban Kayıkçı isimli bir işadamı…

DİĞER OTELİN SAHİBİ DE O!

Türkiye, Bodrum Paramount Otel’i konuşurken, Odatv, SBK’nın bir başka oteline ve otelde yaşananlara okuyucularına aktarmıştı. Bodrum Paramount Otel’in yakınında bulunan Kervansaray Otel, Bodrum’un önemli turizm tesislerinden biriydi.

Kervansaray Oteli'nden Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada, otelin 04 Ağustos 2015 tarihinde 10 yıllığına kiraya verildiği açıklanmıştı. Yıllık ise 1 milyon 8 bin dolar kira bedeli alınacağı belirtilmişti.

Turizm dünyasında kira anlaşması tartışılırken, Korkmaz planını devreye sokmuştu. Bodrum Kervansaray Oteli’ne ödeyemediği borçlarından dolayı haciz konulmuştu. Oteli, değerinin neredeyse yarı fiyatı olan 47 milyon TL’ye alan Mega Varlık şirketiydi. Şirketin sahibi ise Jacob Ortell Kingston’du. Yani ABD’de FBI’nın soruşturduğu, Korkmaz’ın da ilişkide olduğu kişilerden biri…

İddiaya göre, Mega Varlık, otel yönetimine borç vermiş, daha sonra da temlik alacaklısı olarak, oteli yarı fiyatına almıştı. Sezgin Baran Korkmaz, Mega Varlık üzerinden kiraladığı otelin sahibi olmuştu.

Aradan kısa bir zaman geçtikten sonra, 463 odalı otelin yeni sahibi Mega Varlık, 2018’de otelin satışı için bir dizi görüşmeler yürütmeye başlamıştı. Dev otel Diyarbakırlı olan, farklı sektörlerde faaliyet yürüten Şaban Kayıkçı’ya 30 milyon Euro’ya (o dönemli kurla 225 milyon TL) satılmıştı.

Kısa zamanda gerçekleşen iki satış işleminin arasındaki fark ise yaklaşık 180 milyon TL olmuştu. Yeni patron Şaban Kayıkçı ise otelin adını Duja olarak değiştirmişti.

KAYIKÇI KİMDİR?

Korkmaz’ın sahibi olduğu ve iddialarla Türkiye’nin gündemine oturan her iki otelin de yeni şimdiki sahibi Şaban Kayıkçı oldu.

Diyarbakırlı Şaban Kayıkçı’nın, deniz taşımacılığı, gayrimenkul geliştirme ve petrokimya alanlarında faaliyetleri bulunuyor. Kayıkçı aynı zamanda Asya Gaz AŞ’nin de sahibi konumunda. Asya Gaz, İran’ın en büyük gübre üreticisi Razi Petrochemical'i alan konsorsiyumun içinde de yer almıştı.

Kayıkçı, birçok şirketin yönetim kurulunda bulunuyor. Haliçport olarak bilinen projeyi üstlenen Haliç Altın Boynuz Marina şirketinde de Fettah Tamince’yle ortaklığı bulunuyor.

Türkiye'nin konuştuğu Paramount Otel'in yeni sahibi kim?

Türkiye'nin konuştuğu Paramount Otel'in yeni sahibi kim? - Resim : 2

Sami Menteş / Odatv.com