Erkin Koray'ın Kanada'da yaşayan kızıyla ilgili flaş gelişme

Türk Rock müziğinin efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti.

Erkin Koray'ın Kanada'da yaşayan kızıyla ilgili flaş gelişme

Erkin Koray 7 Ağustos’ta hayata veda etmişti. Anadolu Rock Müziğine ölümsüz eserler bırakan, dünyanın dört bir yanında çok geniş bir hayran kitlesi bulunan Koray vasiyeti üzerine biricik kızı Damla’nın yaşadığı Kanada’da gömülmek istemişti.Erkin Koray'ın Kanada'da yaşayan kızıyla ilgili flaş gelişme


Birsen Altuntaş'ın haberine göre babasının Toronto Westminster Mezarlığı‘ndaki kabrini sık sık ziyaret eden Damla Koray, efsane sanatçının üzerinde “baba” yazan mezar taşını paylaştı ve şu duygusal satırları yazdı:


Erkin Koray'ın Kanada'da yaşayan kızıyla ilgili flaş gelişme - Resim : 2


ERKİN KORAY KİMDİR? 

Türk rock, Hard Rock ve Anadolu rock sanatçısı Erkin Koray, 24 Haziran 1941 tarihinde İstanbul'da doğdu. Küçük yaşlarda, piyano öğretmeni olan ve Şerif Yüzbaşıoğlu, Ayhan Yünkuş ve Önder Bali gibi müzisyenlere eğitmenlik yapan annesi Vecihe Koray'dan piyano öğrendi, daha sonra gitar çalmaya başladı.   


Erkin Koray'ın Kanada'da yaşayan kızıyla ilgili flaş gelişme - Resim : 3


İstanbul Alman Lisesi'nde eğitim gördüğü 50'li yılların ikinci yarısında, arkadaşları ile kurduğu amatör topluluk olan Erkin Koray ve Ritimcileri ile dönemin güncel parçalarını çalmaya başladı.

Lise eğitiminin ardından 60'lı yılların başına dek çalışmalarını yarı amatör yarı profesyonel olarak sürdürdü. Özgün çalışmaları, doğu ve batı müziklerinde yaptığı çalışmalarla birçok müzisyeni etkilemiştir.

Cemalim, Köprüden Geçti Gelin gibi çalışmaları ile Türk halk müziği, Nihansın Dideden, Kıskanırım gibi parçalar ile Türk sanat müziği eserlerini yorumlayarak Anadolu rock tarzının en önemli eserlerini vermiştir.   Erkin Koray'ın Kanada'da yaşayan kızıyla ilgili flaş gelişme - Resim : 4


Şaşkın (Ala Ain Moulayiteen) (Dabke), Estarabim, Çöpçüler, Fesuphanallah gibi geniş kitlelerin beğenisini kazanan Arabesk-rock parçaların yanında, Mesafeler, Yağmur gibi psychedelic rocka uzanan ve Krallar, Akrebin Gözleri, Öfke gibi metal müzik olarak nitelendirilebilen birçok önemli çalışmaya imza atmıştır.