İş Bankası, ‘100'üncü Yıl Bonosu’nu halka arz ediyor

Türkiye İş Bankası, kuruluşunun 100’üncü yıl dönümünde, yeşil dönüşümün finansmanına katkı sağlamak amacıyla bir yeşil borçlanma aracı olan ‘100'üncü Yıl Bonosu’nu halka arz ettiğini duyurdu.

İş Bankası, ‘100'üncü Yıl Bonosu’nu halka arz ediyor

Bononun vadesi, bankanın 100’üncü kuruluş yıl dönümü olan 26 Ağustos tarihinde sona erecek.

Talep toplama tarihi 15-19 Nisan olan ‘100'üncü Yıl Bonosu’nda alt limit bin lira olarak belirlendi. Bu halka arz ile birlikte yatırımcılar İşCep aracılığıyla da talepte bulunabilecek. Bononun yatırım başlangıç tarihi 22 Nisan iken, vade bitiş tarihi İş Bankası’nın 100’üncü kuruluş yıl dönümü olan 26 Ağustos olarak belirlendi.

HALKA ARZA KATILAN HER BİR YATIRIMCI ADINA TEMA’YA BİR FİDAN BAĞIŞI GERÇEKLEŞTİRİLECEK

‘100'üncü Yıl Bonosu’ ile İş Bankası, halka arz yöntemiyle tüm tasarruf sahiplerine yönelik Türkiye’nin ilk yeşil finansman bonosunu sunduğunu açıkladı. İhraçtan sağlanan kaynak yeşil projelere verilen kredilerin finansmanı için kullanılırken, halka arza katılan her bir yatırımcı adına da TEMA’ya bir fidan bağışı gerçekleştirilecek.

“100’ÜNCÜ YILIMIZIN COŞKUSUNU TÜM PAYDAŞLARIMIZLA PAYLAŞMAK EN BÜYÜK ARZUMUZ”

Bononun halka arz edilmesine ilişkin değerlendirmede bulunan Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, sürdürülebilir ekonominin tesisinde finans sektörünün üstlendiği role vurgu yaparak “Gerek sosyal sorumluluk çalışmalarımızda gerekse ana faaliyet alanlarımızda 100’üncü yılımızın coşkusunu tüm paydaşlarımızla, tüm ülkemizle paylaşmak en büyük arzumuz. 100. Yıl Bonosu’nu da bu bakımdan çok kıymetli buluyorum” dedi.

İLK YEŞİL BORÇLANMA ARACI İHRACINI DA 2023’TE GERÇEKLEŞTİRDİ

İş Bankası, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yayımlanan 'Yeşil Borçlanma Aracı, Sürdürülebilir Borçlanma Aracı, Yeşil Kira Sertifikası, Sürdürülebilir Kira Sertifikası Rehberi'nde belirtilen esaslara uygun olarak Aralık 2023’te de nitelikli yatırımcılara yönelik 500 milyon TL tutarında, iki yıl vadeli yeşil tahvil ile bankacılık sektöründe yurt içinde TL cinsinden ilk yeşil borçlanma aracı ihracını gerçekleştirmişti.

DHA