İşte sokak hayvanları yasa teklifinin son hali: İmzaya açıldı!

Sokak köpekleri düzenlemesi bitti. Kapsamı daraltılan “uyutmaya” belediyelerde oluşturulacak kurul karar verecek. Köpek toplamayan başkana 3 yıl hapis, köpeği sokağa terk edene 60 bin lira ceza var. İki yılda sokakta başıboş köpek kalmayacak.

İşte sokak hayvanları yasa teklifinin son hali: İmzaya açıldı!

AK Parti’nin sokak köpekleri için hazırladığı kanun teklifindeki düzenlemeler tamamlandı. AK Parti meclis grubunda imzaya açılan teklifte, kapsamı daraltılan “uyutmaya” belediyelerde oluşturulacak kurul karar verecek. Öte yandan teklifte, köpek toplamayan başkana 3 yıl hapis, köpeği sokağa terk edene 60 bin lira ceza yer alıyor.

Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre barınaklarda bir ay boyunca sahiplenilmeyen köpeklerin uyutulmasını öngören maddede sorumluluk yerel yönetimlere veriliyor.

TOPLATILAN KÖPEKLER TEDAVİNİN ARDINDAN SOKAĞA SALINACAK MI?

Kuduz tehlikesi olan, hastalıklı, saldırgan sokaklarda sürüler hâlinde dolaşan başıboş köpekler barınaklara alınacak, uyutulup uyutulmayacağına belediyeler nezdinde, veteriner hekimlerden oluşacak bir kurul karar verecek. Uyutulması gerekmeyen başıboş köpekler, sokaklardan toplandıktan sonra, kısırlaştırılacak ve aşılanacak. Ancak yeniden sokağa salınmayacaklar, bakımları barınaklarda yapılacak.

YEREL YÖNETİMLERE İKİ YILLIK SÜRE

Bu konuda, yerel yönetimlere iki yıllık süre tanınacak. Bu süre içinde barınaklarını yapıp, sorumluluk bölgelerindeki başıboş köpekleri toplayacaklar.

YEREL YÖNETİCİLERE GETİRİLEN CEZALAR

Yükümlülüklerini yerine getirmeyen yerel yöneticilere bir yıldan üç yıla hapis cezası verilecek. Bu suçun tekrarı durumunda ceza artacak ve belediye başkanları seçilme yeterliliğini kaybetmiş sayılacak. Ayrıca, sokak hayvanlarını kendi bölgelerinden toplayıp başka bölgeye bırakanlara yönelik para cezaları da artırılacak.

SOKAK HAYVANLARININ BÜTÇEDEKİ YERİ

Belediyeler, barınak ve diğer bakım masrafları için bütçelerinden binde 5 oranında pay ayırmak zorunda olacak.