Öğretmen adaylarına atama müjdesi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, katıldığı televizyon programında öğretmenlere atama müjdesi verdi. Özer, “Öğretmen ataması 2022-2023 öğretim yılında, yani eylülün ilk haftasında yapılacak” dedi.

Öğretmen adaylarına atama müjdesi

Sabah Gazetesi'nin haberine göre Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, dün katıldığı televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Özer, öğretmen adaylarının atamasıyla ilgili yöneltilen soruya, "Eğitim sistemimizde 1.2 milyon öğretmenimiz var. Bu öğretmenlerin yüzde 75'i son 19 yılda atandı. Yaklaşık 730 bin öğretmenimiz son 19 yılda atandı. Atanma yapılmayan hiçbir yıl yok. Hükümetimizin öğretmen atamamayla ilgili bir şeyi yok. Öğretmen ataması 2022 yılında olacak. Çalışmalarımız nihayetlendi. Maliye Bakanı'mızla da görüşmelerimiz bitti. İnşallah 2022- 2023 öğretim yılında, yani eylülün ilk haftasında atamalar yapılacak şekilde süreci kamuoyuyla paylaşacağız. Atamaların yüzde 50'sini İstanbul'a yapacağız. İstanbul'u gerçekten merkeze aldık. İstanbul'un hem fiziki imkânlarını artırmaya hem de öğretmen ihtiyacı ile ilgili güçlü destek vermeye çalışıyoruz" dedi.

Bakan Özer, "Atayacağımız öğretmenler de branş olarak okul öncesi eğitim ağırlıklı olacak. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz okul öncesine çok büyük ağırlık verdik. Türkiye, ilkokulda, ortaokulda, lisede, eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranını ciddi artırmasına rağmen okul öncesi eğitimde gerçekten ciddi bir sıkıntı vardı. Bu sıkıntıyı aşmak için 3 bin tane yeni anaokulu, 40 bin yeni anasınıfı yapmak için yola çıktık. Şu ana kadar 750 bağımsız anaokulunu, 9 bine yakın anasınıfını hizmete aldık. Son 6 ay içerisinde 400 bin çocuğumuzu anasınıflarıyla buluşturduk. 5 yaştaki okullaşma oranını yüzde 78'den yüzde 92'ye çıkardık. İstanbul'a bin yeni anaokulu yapacağız. 2022 sonuna kadar bitireceğiz" ifadelerini kullandı.

KAYIT İÇİN PARA İSTENMEYECEK

Kayıt sürecindeki bağış konusuyla ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Özer, "Okullarımızın her türlü ihtiyacını karşılayabilecek bütçemiz de, gücümüz de, idaremiz de var. Okulumuzu merkezimize çekmek istiyoruz, tüm ihtiyaçlarını karşılamak için zaten kaynak aktarıyoruz. 1 milyar liralık kaynağı İstanbul'a transfer ettik. Bunun 500 milyonu İstanbul'umuzdaki okullarımızın temizlik ve kırtasiye ihtiyaçları için. 250 milyonu okullarımızın küçük onarımı için. 250 milyonu da okullarımızın donatım ihtiyaçlarını karşılamak için. Tek bir şey istiyoruz. Okul aile birlikleri bizim paydaşımız. Gönüllü bağış olabilir ama herhangi bir süreçte kayıt yapmak için asla bağış olamaz. 'Kayıt yaptırmak için şu kadar parayı vereceksiniz', asla olmayacak. Bunu bakanlık olarak da takip edeceğiz. Milli Eğitim Bakanlığı olarak tüm arkadaşlarımızla birlikte illerde seferberiz. İlk defa bu haftadan itibaren temel eğitimdeki tüm okullarımıza da artık bütçeyi gönderiyoruz. Okullarımız 2022-2023 eğitim-öğretim yılına, ihtiyaçlarını giderecek, tüm hazırlıklarını yapacak şekilde girecekler" diye konuştu.