Reza Zarrab'a icra takibi! Aidat borçları 400 bin lirayı buldu

Reza Zarrab’a ait birçok daire ve dükkân bulunuyor. Beylikdüzü’ndeki bir projede yer alan 8 daire ise site yönetiminin başına dert olmuş durumda. Zarrab’a ait dairelerin 400 bin lirayı bulan aidatı için icra takibi başlatıldı dairelere de haciz konuldu.

Reza Zarrab'a icra takibi! Aidat borçları 400 bin lirayı buldu

HALKTV'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre Mart 2016’da gittiği ABD’de tutuklu yargılanan ve itirafçı olduktan sonra tahliye edilen Rıza Sarraf’ın Türkiye’deki mal varlığına Kasım 2017’de el konuldu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Sarraf’ın yanı sıra yakınlarının şirketlerine ve gayrimenkullerine tedbir kararı koydu.

 Fabrika, dükkân, daire…

Edinilen bilgilere göre Sarraf adına kayıtlı gayrimenkuller arasında Tuzla’da bulunan bir mobilya fabrikası, Kapalıçarşı’da bir dükkân, Bahçelievler’deki bir rezidansta yer alan 2 ofis ile Beylikdüzü’ndeki bir sitede yer alan 8 daire bulunuyor. 

Bahçelievler’deki ofisler kilitli durumda

Konuya yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre Tuzla’daki fabrika binası bir yıl önce kiraya verildi. Benzer şekilde Kapalıçarşı’daki dükkân da kirada. Sarraf’ın şirket merkezi olarak kullandığı Bahçelievler’deki iki ofis ise, devam eden soruşturma nedeniyle kiraya verilemiyor.

Ödenmeyen aidat için icra takibi

Zarrab’ın bir dönem ortağı olduğu şirketin inşa ettiği Beylikdüzü’ndeki ‘Bella Park’ projesindeki 8 dairesi ise, site yönetiminin başına dert olmuş durumda. Daire aidatları yıllarca ödenmedi. Yönetim, 400 bin lirayı bulan borç için icra takibine geçti. Sarraf’a karşı başlatılan takip sonrası dairelere haciz konuldu. Ancak, el koyma kararı olduğu için dairelerin icradan satışı hukuken mümkün görünmüyor.

Zarrab’ın işçileri de paralarını alamamış

Savcılık, el konulan varlıklar için 3 kişilik kayyum heyeti atadı. Edinilen bilgilere göre, kayyum heyeti aylık gelen kira gelirlerinden ilk olarak vergi ve SGK borçlarını ödüyor. Konuya yakın bir kaynak “Ödenmeyen işçi ücretleri vardı. Gelen paralarla işçilerin paraları ödendi. Vergi ve SGK borçları da yapılandırıldı. Kira paraları geldikçe bu borçlar ödeniyor” diye konuştu.

Dairenin parası ile borçlar ödenecek

Aynı kaynak, “Site yönetimin başlattığı icra takibi sonrası Beylikdüzü’ndeki dairelerin bir kaçı kiraya verildi. Gelen kiralarla biriken site aidatları ödenmeye çalışılıyor. 3 daire ise kullanıma hazır olmadığı için kiraya verilemedi" bilgisini paylaştı. Üç kişilik kayyum heyeti, savcılığa, Sarraf’a ait dairelerinden birini satarak biriken borçların ödenmesi teklifinde bulundu. Nihai karara göre hareket edilecek.

Fındıklı’daki bina oldukça değerli

Doğrudan Zarrab’a ait gayrimenkullerin yanı sıra yakınları üzerine kayıtlı da değerli varlıklar söz konusu. Anılan varlıklardan biri Beyoğlu Fındıklı’da bulunuyor. Galataport Projesi’nin de hayata geçmesi ile paha biçilmez bir değere ulaşan binada şimdilerde metruk halde. Bina, Sarraf’ın kardeşi Şeyda Eromi’nin yönetiminde olduğu Arkla Otelcilik AŞ’ye kayıtlı. Benzer şekilde, Reza Sarraf ile Ebru Gündeş’in kızları Alara Sarraf adına kayıtlı Beykoz’daki yalı da oldukça değerli durumda.

El konulan varlıkların akıbetini ise, 6 yıldır devam eden soruşturma belirleyecek. Sarraf’ın ABD’ye yerleşmesi ile birlikte soruşturmada da kayda değer bir ilerlemenin kaydedilemediği ifade edildi. ABD’de at çiftliği kuran Rıza Sarraf isim ve soy ismini ise ‘Aaron Goldsmith’ olarak değiştirdi.

Beykoz'daki yalının sahibi görünen 11 yaşındaki Alara Sarraf da, mal varlığına tedbir konulan ismler arasında.