Türkiye'den Finlandiya'ya NATO onayı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye'den Finlandiya'ya NATO onayı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Akan kanın durması ve savaşın diplomatik yollardan sona erdirilmesi yönündeki çalışmalarımızı sayın Niinistö'ye anlattım. Türkiye binlerce vatandaşını teröre kurban vermiş bir ülkedir. Dünya'nın en eli kanlı yapılarıyla eş zamanlı mücadele ediyoruz. Milletimizin canına kast eden terör örgütlerinin kökünü kazımakta kararlıyız.

Ülkemizin güvenlik kaygılarını gidermek yolundaki gösterdiği hassasiyet ve kaydedilen mesafeye bianen Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolünün meclisimizdeki onay sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararımızın ülkelerimizin başta olmak üzere ittifakımız için hayırlı olmasını diliyorum.

(İsveç'in NATO'ya katılması durumu- Finlandiya ile İsveç'in bu bağlamda farkı ne oldu?) 120 civarında teröristin listesini verdik ve bu teröristleri bize verin. Tabi sayın Başbakan iyi bir insan ama bu teröristleri bize vermediler, veremediler. Tabi bu teröristleri bize veremeyince bizim de İsveç'e olumlu yaklaşmamız mümkün değil. Finlandiya'da tabi bu tür şeyler yok. Finlandiya'da bu tür eylemler olmadığı için de Finlandiya'yı İsveç'ten ayırmak durumunda kaldık."

DHA