Apple'da fiyatlar durdurulamıyor!

Pandemi dönemiyle birlikte ortaya çıkan çip ve tedarik krizleri, akıllı telefon üreticileri başta olmak üzere birçok sektörü derinden etkiledi. Apple iPhone 14 serisinin etiket fiyatı, tedarik sorunu nedeniyle bazı ülkelerde farklılık gösteriyor.

Apple'da fiyatlar durdurulamıyor!

ShiftDelete'ten Yiğit Ali Demir'in haberine göre bazı analistler, devam eden tedarik zinciri zorlukları ve artan enflasyon nedeniyle Apple’ın iPhone 14 serisine zam yapacağını tahmin ediyor. Bununla birlikte, ABD ve Çin’deki müşterilerin iPhone 14 serisini selefiyle aynı fiyat etiketi üzerinden satın aldığını belirtmekte fayda var.

İngiltere, Japonya, Almanya ve Avustralya gibi pazarlardaki tüketiciler için en yeni modeller de önemli fiyat artışlarıyla geldi.

Örneğin, iPhone 14 modeli ABD’de 799 dolardan başlıyor; bu, şirketin geçen yıl piyasaya çıktığında iPhone 13 için belirlenen fiyatla aynı. Ancak İngiltere’de iPhone 14’ün fiyatı yaklaşık 975 dolar olarak belirlendi. iPhone 13 modelinden yaklaşık 80 dolar daha pahalıya satılıyor.

Apple’ın akıllı telefon pazarında fiyat etiketlerini artırmasının bir diğer sebebinin de dövizdeki dalgalanma olduğu belirtiliyor. Fiyat farkının Pro modellerinde daha fazla olduğunu belirtmekte fayda var. iPhone 14 Pro Max, İngiltere’de selefine oranla yaklaşık 170 dolar daha pahalıya satılıyor.

Apple CFO’su Luca Maestri, şirketin geçen hafta analistlerle yaptığı dördüncü çeyrek kazanç görüşmesinde, “Aslında dünyadaki neredeyse tüm para birimleri dolar karşısında zayıfladı. Doların güçlenmesi birçok alanda işleri zorlaştırıyor. Açıkçası, gelişmekte olan piyasalardaki fiyatlandırmamız bunu zorlaştırıyor ve bu gelirin tekrar dolara çevrilmesi etkileniyor.” ifadelerine yer verdi.

Apple, gelirinin çeyrekte yüzde 8 artarak 90.15 milyar dolara çıktığını duyurdu.

Apple CEO’su Tim Cook geçen hafta CNBC’ye, döviz kurundaki dalgalanmalar olmasaydı şirketin çift haneli büyümeye ulaşabileceğini açıkladı.

Maestri, Apple’ın yeni ürünler piyasaya sürdüğünde döviz ortamını da incelediğini ve bunun en son fiyat artışlarına yol açtığını söyledi.

ABD dolarına karşı son döviz dalgalanmaları bazı uluslararası alıcıların bir iPhone için daha fazla ödeme yapmasına neden olurken, Apple’ın bunun yerine bu maliyetleri üstlendiği durumlar da oldu.

Apple’ın tedarik sorunu ve döviz dalgalanması nedeniyle iPhone 14 serisine zam yapıp yapmayacağı henüz bilinmiyor.

Şirket, basın mensuplarının konu hakkındaki sorularını yanıtsız bıraktı.