Facebook’tan Çin'e olay suçlama!

Facebook çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD'nin Covid-19 pandemisinde Çin'i suçlamak için oluşturulan Wilson Edwards adlı sahte İsviçreli biyolog profilinin aslında Çin devlet altyapı şirketleriyle ilişkili olduğunu söyledi.

Facebook’tan Çin'e olay suçlama!

Sözcü Gazetesi'nin haberine göre Facebook çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Covid-19 pandemisinde Çin’i suçlamak için oluşturulan Wilson Edwards adlı sahte İsviçreli biyolog profilinin aslında Çin devlet altyapı şirketleriyle ilişkili olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz aylarda Covid-19 konusunda paylaşımlar yapan Wilson Edwards’ın, İsviçreli biyolog olarak yaptığı paylaşımların asılsız ve hesabın sahte olduğu ortaya çıkmış, Silikon Vadisi’nin önde gelen teknoloji şirketi ile Çin arasında krize neden olmuştu.

İddiaların 24 Temmuz’dan 10 Ağustos’a kadar yayılmasına izin verildi. Pekin merkezli İsviçre Büyükelçiliği, Wilson Edwards adında bir vatandaş kaydı olmadığını doğruladıktan sonra Facebook Edwards’ın hesabını 10 Ağustos’a kadar kaldırmadı.

Hesap, sahte iddialarını hem Facebook hem de Twitter’da yayınlamaya başlamadan sadece 12 saat önce oluşturuldu. Meta, olayın Çin kaynaklı dezenformasyon kampanyası olduğunu söyledi.

Hesap, DSÖ kaynaklarının ve araştırmacılarının, corona virüsü hastalığının nerede ve nasıl ortaya çıktığını araştırma planlarıyla ilgili olarak ABD’den gelen baskı ve gözdağını şikayet ettiğini iddia etti.

Meta, “Soruşturmamız, Wilson Edwards hikayesinin platformumuzdaki yayılma hikayesi Çin kaynaklı çok yönlü, büyük ölçüde başarısız bir etki operasyonunun çalışması” dedi.