Fatih Altaylı'dan Diyanet'e: "Şerefle yargılanırım"

Ünlü gazeteci ve televizyoncu Fatih Altaylı hakkında, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı ve 15 üyeye 'hakaret' suçundan iddianame düzenlenerek, 4 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Fatih Altaylı'dan Diyanet'e: "Şerefle yargılanırım"

MedyaRadar'ın haberine göre Diyanet'in şikayeti üzerine açılan dava ile ilgili konuşan Fatih Altaylı, "Bu davada da şerefle yargılanırım. Hapis yatacaksam da haysiyetimle yatarım. Ama fikrim zerre kadar değişmez!" dedi.

Altaylı şu ifadeleri kullandı: "En az 200 bin insanımızı kaybettiğimiz depremin hemen ertesinde birileri 'Depremde anasız babasız kalmış kız çocuklarını evlat edinebilir ve onları nikahınıza alabilirsiniz.' diye bir fetva veriyorsa, bu fetvayı verenlerin kim olduğunu bilmem ama ağır laflar ederim."

FATİH ALTAYLI NE DEMİŞTİ?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet sitesinde, Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ilde yıkıma neden olan depremler sonrasında, “İhtiyaç duyulan konulara açıklık getirmek” amacıyla özel bir bölüm oluşturuldu. "Depremzede çocuklar evlat edinebilir mi" sorusuna, evlatlığın mirasçı olma hakkı bulunmadığı belirten Diyanet, "Evlat edinen ile evlatlık arasında evlenme engeli doğmaz" yanıtını vermişti.

Fatih Altaylı, 17 Şubat tarihinde "Yahu siz gerçekten sapıksınız anladık da diyanet gibi bir kurumda ne işiniz var. Sapıklar.  Atatürk’ün millete doğru düzgün din bilgisi verilsin diye kurduğu kurumu sapık muhayyileniz ile kirletmeyin” diye yazmıştı.