Komplo teorileri havada uçarken Bill Gates'tan flaş mRNA aşısı açıklaması

Aşı çalışmalarına verdiği destek nedeniyle hakkında pek çok komplo teorisi çıkan Bill Gates, yeni virüsün insan yapımı ve çok daha ölümcül olacağını savunarak dikkat çekti.

Komplo teorileri havada uçarken Bill Gates'tan flaş mRNA aşısı açıklaması

IndependentTürkçe'nin haberine göre Microsoft'un kurucusu Bill Gates, pazartesi günü Avustralya'nın Sidney kentindeki düşünce kuruluşu Lowy Enstitüsü'nü ziyaret etti.

Burada dikkat çekici açıklamalar yapan iş insanı, Kovid-19 pandemisiyle tüm dünyanın gündemine giren mRNA aşılarının sorunlu olduğu üç noktayı anlattı:

"Aşılarla ilgili üç sorunu çözmemiz lazım. Mevcut aşılar enfeksiyonu engellemiyor. Geniş kapsamlı değiller, bu yüzden yeni varyantlar çıktığı zaman koruyuculuk özelliğini kaybediyorlar. Etkileri kısa sürüyor, özellikle de yaşlılar gibi önem arz eden kişilerde...."

ABD'de sol çevrelerin "aşırı sağın haber platformu" olarak adlandırdığı Breitbart News'ten 2016'da istifa eden bağımsız gazeteci Jordan Schachtel, The Dossier adlı sitesinde bu ifadelere dikkat çekti. Aşı çalışmalarına verdiği destek nedeniyle hakkında komplo teorileri çıkan Gates'in bu sözleriyle aslında pandemide kullanılan mRNA aşılarının işe yaramadığını itiraf ettiğini savundu. Gates Vakfı'nın BioNtech'le yaptığı anlaşmadan yüz milyonlarca dolar kazandığını öne sürdü. 

Cumartesi günü de Avustralya Başbakanı Anthony Albanese'yle görüşen Gates'in manşetlere çıkan bir diğer açıklaması da "bir sonraki pandemi" ile ilgiliydi. 

Gates, siyasi liderlerin farklılıklarını bir kenara atıp toplanması gerektiğini söyledi. Yeni virüsün insan yapımı ve çok daha ölümcül olabileceğinin altını çizerek buna hazırlık yapılması gerektiğini ifade etti.

Kovid-19 pandemisinin 10 trilyon doları aşkın bir ekonomik maliyeti olduğunu söyleyen Gates, çok daha az bir bedelle bu tarz küresel salgınlara hazırlık yapılabileceğini vurguladı. 

ABD'deki Johns Hopkins Üniversitesi'nin derlediği verilere göre Kovid-19 pandemisi dünya çapında 6 milyon 740 bini aşkın kişinin ölümüne neden oldu.