tarihi eser

Tarihi eser operasyonunda Kurtuluş Savaşı yazışmaları çıktı
Tarihi eser operasyonunda Kurtuluş Savaşı yazışmaları çıktı İstanbul'da bir hafta içerisinde 4 ilçede düzenlenen tarihi eser operasyonlarında 7 şüpheli yakalandı. Yapılan çalışmada çoğu Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait 762 adet tarihi eser ele geçirildi. Eserler arasında Kurtuluş Savaşı Dönemine ait yazışmalar dikkat çekti.
İskoçya’daki bir çatı katında beş Osmanlı padişahının tablosu bulundu!
İskoçya’daki bir çatı katında beş Osmanlı padişahının tablosu bulundu! İskoçya'da nesillerdir aynı aileye ait bir evin çatı katında, Kanuni Sultan Süleyman’ın da aralarında olduğu beş Osmanlı padişahının yağlı boya tabloları bulundu. Portrelerin bulunması ‘müthiş bir keşif’ olarak nitelendi.
Metropolis’te "mozaikli bina" keşfi
Metropolis’te "mozaikli bina" keşfi İzmir'de bulunan Metropolis antik şehrinde Roma Dönemi’nde inşa edilen büyük ölçekli binalarda görülen mozaiklere sahip yeni bina bulundu.
30 ilde tarihi eser kaçakçılığı operasyonu!
30 ilde tarihi eser kaçakçılığı operasyonu! "Cumhuriyet tarihinin suçtan elde edilen gelire yönelik ilk tarihi eser kaçakçılığı" operasyonu 30 ilde başlatıldı, hakkında gözaltı kararı verilen 92 şüpheliden 76'sı yakalandı.
Karadeniz’in tek antik kentinde inşaatın önü açıldı
Karadeniz’in tek antik kentinde inşaatın önü açıldı "Abdülhamit’in hayali" olarak lanse edilen ve geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan Filyos Limanı’nın hemen yanıbaşındaki, denize sıfır 1. Derece Arkeolojik Sit alanı, 3. dereceye düşürüldü.
Kayseriliyan Yalısı 90 bin TL'ye satılık!
Kayseriliyan Yalısı 90 bin TL'ye satılık! Sarıyer'de bulunan yer alan tarihi yalı, bin 100 metrekarelik bir alanda bulunuyor. 4 kattan oluşuyor. Bir çok ünlü diziye set olan 11 odalı yalı, eşsiz bir Boğaz manzarasına sahip.
Osmanlı emanetleri göç mü edecek?
Osmanlı emanetleri göç mü edecek? Arkeoloji Müzeleri’nin depolarındaki eserlerden bir kısmının Atatürk Havalimanı’na taşınacağı, taşınan eserler ile İstanbul'un her iki yakasında da depo müzeler kurulacağı açıklanmıştı.