Korkut Boratav'dan seçim ve Mehmet Şimşek yorumu

Türkiye'nin önde gelen iktisatçılarından Prof. Dr. Korkut Boratav, dünkü yerel seçimlerin ardından ilk değerlendirmelerini paylaştı.

Korkut Boratav'dan seçim ve Mehmet Şimşek yorumu

Sözcü Gazetesi'nden Emre Deveci'nin haberine göre 31 Mart yerel seçimlerinin iktidar için tarihi bir yenilgiyle sonuçlanması, Mayıs 2023 sonrasında ekonomide devreye alınan Mehmet Şimşek'in kemer sıkma programının geleceğine dair belirsizliği artırdı. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in ilk açıklamalarında mevcut ekonomi politikalarına devam mesajı gelse de muhalefetin zaferinin ardından yola nasıl devam edileceğine dair birçok soru işareti bulunuyor.

Türkiye'nin önde gelen iktisatçılarından Prof. Dr. Korkut Boratav, dünkü seçim sonuçlarının ardından ekonomi politikasında yola nasıl devam edileceğini öngörmenin mümkün olmadığını söyledi.

ABD VE FİNANS ÇEVRELERİNİN TELKİNLERİ

"Türkiye'nin yönetimi o derece belirsiz bir hal aldı ki, iktidarda kişisel hakimiyet o derece arttı ki öngörmek için kişisel gücün iç dünyasına girmek lazım" diyen Boratav, ABD'den ve Batılı finans çevrelerinden Beştepe'ye gelen telkinlere işaret etti.

ABD'den Beştepe'ye "Rusya'ya yaptırım uygula sana savaş uçağı vereyim", Batılı finans çevrelerinden ise "Aman boş bulunup önceki manasız politikalara dönme, Şimşek'e tabi ol, kimsenin gözünün yaşına bakma, iki yıl küçül sonra istikrarı yakala" telkini geldiğini belirten Boratav, bu telkinlere ne yanıt verileceğinin belirsiz olduğunu söyledi.

REÇETENİN DOĞAL UZANTISI KÜÇÜLME

Şimşek ekibinin uyguladığı mevcut ekonomik reçetenin doğal uzantısının 2024 yılını küçülmeyle geçiştirmek olacağına dikkat çeken Boratav, "Kitle tabanını bu derece yitirmiş olan bir kişisel iktidar bunu göze alabilir mi, bilemiyorum, soru işareti" dedi.

Dünkü sonuçların ardından iktidarın yeni anayasa yapma tasarımının iflas ettiğini vurguluyan Boratav, bu sonuçların ardından iktidar blokunda, devlette ve bürokraside dağılma olup olmayacağının da soru işareti olduğunu belirtti.