Murat Yıldırım ve Deniz Baysal'ın oynadığı "Teşkilat" dizisi davalık oldu!

Üç sezondur süren TRT 1'nin fenomen dizisi "Teşkilat"a geçen yıl marka tespit davası açıldığı ortaya çıktı.

Murat Yıldırım ve Deniz Baysal'ın oynadığı "Teşkilat" dizisi davalık oldu!

Teşkilat dizisi yayın hayatına başlamadan önce marka hakkının aynı isimle internet dizisi çeken yönetmen Yusuf Kurtoğlu‘nda olduğu ortaya çıkmış, planlanan yayın tarihi isim hakkı nedeniyle bir süre ertelenmiş ve Tims&B imzalı dizinin adı “Ankara” olarak değiştirilmişti.

Ancak ilk sezonu Ankara’da çekilen projenin daha sonra yeniden 7 Mart 2021 tarihinde “Teşkilat” adıyla ekrana gelmesine karar verildi.

Dizinin isminin marka patent hakkının sahibi Yusuf Kurtoğlu‘nun yapım şirketiyle yaptığı görüşmeler sonucu anlaşma sağlanamadığı ve genç yönetmenin Tims&B‘yle mahkemelik olduğu öğrenildi.

Birsen Altuntaş'ın haberine göre Kurtoğlu, 6 Haziran 2022’de hem “Teşkilat” dizisinin yapım şirketi Tims&B‘ye, hem de yayıncı kanal TRT1‘e “marka hakkına tecavüz ve haksız rekabetin tespiti” şikayetleriyle Ankara 4. Fikri Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne avukatı Kerim Bahadır Ertaş aracılığıyla maddi ve manevi tazminat davası açtı.

Davanın bilirkişi raporu 25 Mayıs’ta çıktı ve davacı Yusuf Kurtoğlu‘na ait marka tescilinden doğan hakkının ihlal edildiği belirtildi.

Murat Yıldırım ve Deniz Baysal'ın oynadığı "Teşkilat" dizisi davalık oldu!


Bilirkişi heyeti raporunda aynı sektörde, aynı isimle, izleyici kitlesine sunulan iki dizinin konular farklı da olsa da karıştırılmaya neden olabileceği, bu nedenle davalı kullanımlarının haksız rekabet oluşturabileceği kanaatine varıldığı ifade edildi.


Murat Yıldırım ve Deniz Baysal'ın oynadığı "Teşkilat" dizisi davalık oldu! - Resim : 2