Öleceği söylenen kanser hastası yeni ilaçla sağlığına kavuştu!

ABD'nin Kaliforniya eyaletinin Güney Kaliforniya bölgesinde 49 yaşındaki bir şahıs, yeni bir ilacın onu uzun süredir mücadele ettiği lenfomadan kurtardığını söyledi.

Öleceği söylenen kanser hastası yeni ilaçla sağlığına kavuştu!

Independent Türkçe'nin haberine göre yeni onaylanan ilaç kısa süre önce ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nden de gerekli izinleri aldı.

İyileştiğini iddia eden Juan Yee, ilaçtan önce kendisine, düşük dereceli Hodgkin dışı lenfomanın en yaygın türü olan foliküler lenfoma kanserinin üçüncü kez geri döndüğünün söylendiğini belirtti.

Kendisine tekrar kemoterapi görmesi gerektiği söylenmiş ancak o bunu reddetmiş ve doktora ne kadar ömrü kaldığını sormuş.

Yee, doktorlarının kendisine "'Bir yıl kadar yaşayabilirsin, bilmiyoruz'" dediğini söyledi.

Yee hematolojik onkolog Dr. Elizabeth Budde'la görüşmeye gitti ve Budde, kanserinin kemoterapiyle gerilemeyeceğini, azalsa bile geri döneceğini söyledi.

O sırada Dr. Budde, T-hücresi bağlayıcısı adı verilen yeni bir tedavinin baş araştırmacısıydı.

Dr. Budde, Lunsumio markalı Mosunetuzumab adlı yeni ilacın, vücudun işlevsiz T hücrelerine etkili bir şekilde "bir gözlük" taktığını ve böylece vücudun lenfoma hücrelerini kanserli olanlara karşı daha iyi tanımlamalarını sağladığını söyledi.

Yee, ilacın yan etkilerinin, özellikle kemoterapinin yan etkilerine kıyasla çok az olduğunu belirtti.

Hiçbir şey hissetmediğini ve lenf bezlerindeki şişliğin hızla azaldığını da sözlerine ekledi.

Yee, ilacın deneme aşamasına katılanlardan biriydi ve bu aşama, iki tur tedavi görmüş kanser hastaları için ilacın piyasaya sürülmesine FDA'nın hızlandırılmış onay vermesine yol açtı.

Dr. Budde, ilacın şu anda birinci basamak tedavi olarak test edildiğini ve araştırmacıların "bunun daha iyi bir tedavi olacağına inanmak için pek çok nedene sahip olduklarını" söyledi.

Yee, büyük ihtimalle hayatını kurtarmasının yanı sıra ilk torununun doğumunu görmesini sağlayan ilacın zamanında çıkmasına minnettar.

ABC 7'ye yaptığı açıklamada, "Vazgeçseydim torunumu görme şansım olmayacaktı. anser artık eskisi gibi değil. Pes etmeyin. Her zaman size yardım edecek bir şeyler vardır." ifadelerini kullanarak hastalıkla mücadele edenlere güç verdi.