Özgür Özel ve Ekrem İmamoğlu Saraçhane'de

CHP lideri Özel ve İBB Başkanı İmamoğlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde Saraçhane'de konuştu.

Özgür Özel ve Ekrem İmamoğlu Saraçhane'de

Sözcü Televizyonu'nun haberine göre CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ve sendikalarla Saraçhane'den polisin kapattığı Bozdoğan Kemer'ine doğru yürümesi bekleniyor.

Yürüyüş öncesi açıklama yapan Özel, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile yaptığı görüşmelerini hatırlattı ancak Taksim'e izin verilmediğini bildirdi.

Özel "Birileri Taksim'i kendi egemenlik sancağı zannediyor" ifadesini kullandı.


 

"SENDİKALAR NE SÖYLÜYORSA ONA GÖRE DAVRANILACAK"

Özel şunları söyledi:

"Gelecek sene bu yasakların kalmayacağını ümit ediyoruz. Bugün de hep birlikte Taksim'e doğru, 1 Mayıs'ı bayram gibi kutlayacak bir anlayışla hareket edeceğiz. 

Bunu doğru bulmadığımızı sayın Bakan'a birkaç gündür anlatmaya çalışıyoruz. Bir ülkenin en bilinen meydanında 1 Mayıs kutlanmıyorsa o ülkede demokrasi sorgulanır. 

Bir ülkenin herhangi bir noktasına güvenlik güçleri kullanılarak emekçiler sokulmuyorsa orada bir iktidardan, muktedirden değil tedirginlikten bahsetmek lazım.

"BU TOPLANMANIN KENDİSİ DE KAZANIM" 

Kaba kuvvet olursa bu onu uygulayanların ayıbı olur. AYM kararına rağmen kanunsuz emir verenleri suç işlememeye davet ediyoruz. Sendikalar ne söylüyorsa ne yapıyorlarsa ona göre göre davranılacak. Ama Saraçhane'de bu toplanma ve bu iradenin kendisi de çok önemli bir kazanım. Taksim özgürleşene dek bu mücadele sürecek."

"SARAÇHANE HAK ARAMA NOKTASINA DÖNÜŞTÜ" 

İmamoğlu da şunları söyledi:

"Son beş yıldır Saraçhane hak arama noktasına dönüştü. Saraçhane'deki hak arama mücadeleleri başarıyla sonuçlandı, halkın istediği oldu. eninde sonunda Taksim'de bir buluşmaya dönüşecek. Ama bugün, ama seneye...

Umuyorum ki bu sürece karar verenler bu hak arama mücadelesini iyi izlerler. Bayramı yok saymaya kalkan anlayıştan vazgeçerler, temennimiz o. Ama beş yıldır Saraçhane'de halk ne diyorsa o oluyor. Muhtemelen buradan sonra da böyle bir yolculuk başlar."