Fuat Oktay fahiş kira artışlarına ilişkin sert konuştu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, fahiş kira artışlarına ilişkin açıklamalarda bulunarak, "Afetzedelerimiz üzerinden hiç kimsenin kazanç sağlamasına müsaade etmeyeceğiz" ifadesini kullandı.

Fuat Oktay fahiş kira artışlarına ilişkin sert konuştu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, fahiş kira artışlarına ilişkin, "Bunun hiçbir gerekçesi olamaz. Bu afet üzerinden fırsatçılıktır, insanlıkla alakası yoktur. Bunun hesabını sorarız, soracağız da. Canları yakılacaksa, yakılacaktır. Afetzedelerimiz üzerinden hiç kimsenin kazanç sağlamasına, müsaade etmeyeceğiz" dedi.

​Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nda (AFAD) basın toplantısı düzenledi.

Oktay, afet bölgesinde yapılan çalışmaları şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaştıklarını belirterek, "296'ncı saatte Ragda ve Muhammet kardeşlerimizin enkazdan sağ olarak kurtarılması buruk bir sevincimiz ama aynı zamanda ümidimizi devam ettiren çalışmalar. Hala ümidimiz ve umudumuz devam ediyor. Son ana kadar bu çalışmalarımız devam edecek. Arama kurtarma ekiplerimizin, bizlerin, sahadaki bakanlarımızın, her bir çalışma arkadaşımızın da motivasyonları tüm hızıyla sürüyor. Amacımız afetzedelerimizin yaralarını bir an önce el birliğiyle sarabilmek bir an önce onları sarıp sarmalamak ve tüm Türkiye tek yürek olarak tekrar ayağa kaldırabilmek" ifadelerini kullandı.

'BAZI KENDİNİ BİLMEZLER NE YAZIK Kİ HALA SİYASET DEVŞİRMENİN PEŞİNDE'

257 bin 71  personelin sahada hiçbir ayrım gözetmeksizin çalıştığını belirten Oktay, "Bazı kendini bilmezler ne yazık ki buradan hala siyaset devşirmenin peşinde, acılar üzerinden siyaset yapmanın peşinde. Hiç yüzleri dahi kızarmadan, yakınlarının daha önce çıkarıldığı şeklindeki haberleri, dezenformasyon bilgilerini, yayacak şekilde seviyesizleşebiliyorsa her bir canı kurtarmaya çalışan bütün milletin vebalini bu insanların üzerine yüklüyorum. Eğer kendileri utanmazlarsa bu vebal onlara yeter diye düşünüyorum. Her bir çalışan kardeşimizin yüzüne bakın hiçbirisi birbirine sen hangi fikirdensin, hangi görüştensin diye sormaz, bizim aklımıza gelmez. Türkiye'nin her tarafından sahaya gelen kardeşlerimizin çalışması yüzlerinden ve hallerinden de okunan bir durumu ne yazık ki siyaset malzemesi yapmaya çalışacak kadar seviyesizleşen, bu durumu yaraları sarmaktan ziyada  ajite etmeye çalışan bazı zihniyetler var. Ben bunu milletimize havale ediyorum. Burada ter döken her bir kardeşimizin vebali de üzerlerine olsun" dedi.

Barınma konusunda sorun yaşanmadığını ve hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirten Oktay, "Hasar tespit çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Toplamda 830 bin 806 bina çalışılmış durumda. Bunun 105 bini yıkılmış, yıkılacak veya acil ağır hasarlı konumda. Diğer bir ifadeyle 830 bin 806 binanın 407 bin 786'sı hasarsız. Yani çalışılan, tespiti yapılan her bir binanın yaklaşık yüzde 49'u hasarsız. Yani içinde oturulabilir. Az hasarlı binalara baktığımızda 205 bin 86'sı, o da yüzde 24 buçuğu yapıyor. Yani toplam yüzde 73'e yakın bir oranı binaların tekrar içerisinde doğrudan oturulabilir veya ufak bir bakımla oturulabilecek bir konumda" şeklinde konuştu.

'EVİM YUVAN OLSUN' KAMPANYASI

'Evim Yuvan Olsun' kampanyasının başlatıldığı bildiren Oktay, "Türkiye'de yaşayıp ikinci evi olan ya da yurt dışında yaşayıp Türkiye'de ikinci evi olan, kullanmadıkları evlerini veya yazlık evlerini depremzede ailelerin kullanımına bedelsiz olarak sunmak veya evlerini uygun şartlarda depremzede ailelerin oturması için kiralamak isteyen hayırseverlerimiz, gönül rahatlığıyla 'evimyuvanolsun.org' sitesinden başvurabilirler. Eğer bu siteden başvurabilirlerse bu defa bu evler kaymakamlıklarımız aracılığıyla süreli olarak depremzede ailelerimizin, özellikle dezavantajlı depremzede ailelerimizin, kullanımına sunacağız. Yani ev sahibiyle afetzede kardeşlerimizi karşı karşıya getirmekten ziyade doğrudan, arada kaymakamlığın garantörlüğünde bir sistemi ve süresi bittiğinde de yine aynı kamu otoritesinin garantörlüğünde evinin teslim edileceği bir sistem bu. Ola ki evde bazı sıkıntılar olursa o da yine sigorta sistemiyle de sigortalayarak yapılıyor olacak. Yine bu platformda bağışçılarımız, depremzede aileler için kira yardımında da bulunabilirler. Yani birisi kira yardımında bulunursa bir başkası da kiralık verirse onun kirası bağışlanan kiradan ödenebilir" diye konuştu.

'BU AFET ÜZERİNDEN FIRSATÇILIKTIR'

Fahiş kira artışları ile ilgili konuşan Oktay, "Fahiş fiyatlarla kira artışlarına cüret edecek olanlar olursa, ki olduğunu biliyoruz. Bunu takipsiz bırakmayacağımızı, afetzedeler ve milletimiz adına bunun hesabını sormanın da boynumuzun borcu ilan etmek istiyorum. Ticaret Bakanlığımız ve ilgili tüm kurumlarımız bunun peşini bırakmayacaktır. Bunun hiçbir gerekçesi olamaz. Bu afet üzerinden fırsatçılıktır, insanlıkla alakası yoktur. Bunun hesabını sorarız, soracağız da. Canları yakılacaksa, yakılacaktır. Afetzedelerimiz üzerinde hiç kimsenin kazanç sağlamasına müsaade etmeyeceğiz" ifadelerinde bulundu. 

DHA (Demirören Haber Ajansı)