Reisi ve Abdullahiyan’ın vefatının ardından dünya liderlerinden taziye mesajları

İran’ın sekizinci Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın helikopter kazasında hayatını kaybetmesi üzerine dünya liderleri, taziye mesajları paylaştı.

Reisi ve Abdullahiyan’ın vefatının ardından dünya liderlerinden taziye mesajları

İran hükümeti bugün yaptığı açıklamada “Dünya mazlumlarının destekçisi, İran halkının hizmetkarı, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ayetullah Dr. Seyyid İbrahim Reisi, halka hizmet yolunda şehit düştü” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabından yayımladığı taziye mesajında, "Geçirdiği helikopter kazasında maalesef vefat ettiğini öğrendiğimiz, değerli mevkidaşım, kardeşim, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İbrahim Reisi'ye Cenab-ı Allah'tan rahmet niyaz ediyorum. Merhum Reisi ile aynı helikopterde hayatını kaybeden İran Dışişleri Bakanı ve diğer kişilere de Allah'tan rahmet diliyorum. Başta İran İslam Cumhuriyeti'nin Dini Lideri Sayın Ali Hamaney olmak üzere, dost ve kardeş İran halkına, hükümetine, Sayın Reisi'nin ve diğer merhumların ailelerine en derin taziyelerimi iletiyorum. Görevde olduğu süre boyunca İran halkının ve bölgemizin huzuru için verdiği çabalara bizzat şahitlik eden bir mevkidaşı olarak, Sayın Reisi'yi saygıyla ve minnetle yad ediyorum. Türkiye olarak pek çok kez olduğu gibi bu zor ve müessif günlerinde de komşumuz İran'ın yanında olacağız" ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı yayımladığı taziye mesajında “Helikopter kazasında İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan, Doğu Azerbaycan Valisi Malek Rahmati, Tebriz imamı Muhammed Ali Haşim ve beraberindeki diğer kişilerin hayatını kaybettiği yönündeki korkunç haberden derin üzüntü duyduk. Ölenlerin ailelerine ve sevenlerine en içten taziyelerimizi sunuyoruz. Kelimelerle anlatılamayacak kadar trajik bir kayıp olan bu yürek parçalayıcı ölümlerin yasını tutuyoruz. Azerbaycan, kardeş ve dost İran İslam Cumhuriyeti'ne destek ve dayanışma sunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov mesajında “İran Cumhurbaşkanı, sevgili dostum Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve diğer yetkililerin ölüm haberi beni derinden sarstı. Kardeş İran milletine, bu trajik kazada hayatını kaybedenlerin ailelerine ve dostlarına en derin başsağlığı dileklerimi iletiyorum” dedi.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel mesajında “AB, Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan'ın yanı sıra diğer heyet üyeleri ve mürettebatın helikopter kazasında hayatını kaybetmesinden dolayı içten taziyelerini ifade ediyor. Düşüncelerimiz aileleriyle birlikte” dedi.

PAKİSTAN’DA 1 GÜNLÜK YAS

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif taziye mesajında Pakistan bayraklarının bir gün yarıya indirileceğini duyurarak “Pakistan, bir aydan kısa bir süre önce Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ı tarihi bir ziyarette ağırlama mutluluğunu yaşadı. Pakistan'ın iyi dostlarıydılar. Pakistan bir günlük yas tutacak, Cumhurbaşkanı Reisi ve arkadaşlarına saygı ve Kardeş İran'la dayanışma göstergesi olarak bayrak yarıya indirilecek” dedi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Reisi’nin ardından yayımladığı taziye mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Merhum Cumhurbaşkanıyla Suriye ve İran arasındaki stratejik ilişkilerin her zaman refah içinde kalması için çalıştık, bu yolda önemli bir kilometre taşı olarak Suriye ziyaretini, Suriye ve İran halklarının yararına olan her şeyle ilişkileri zenginleştirmek için ortaya koyduğu vizyon ve fikirleri her zaman hatırlayacağız.”

Irak Cumhurbaşkanı Abdüllatif Reşid, taziye mesajında “Bu üzücü vesileyle, İslam Cumhuriyeti Dini Lideri Büyük Ayetullah Ali Hamaney'e, İslam Cumhuriyeti liderliğine ve halkına en içten taziyelerimizi ve başsağlığı dileklerimizi iletiyor, Irak'ın bu zor durumda İran halkının yanında olduğunu teyit ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Hamas hareketi, taziye mesajında başsağlığı dileklerine yer vererek “İran'ın rönesansında uzun bir yolculuk yapmış ve onurlu duruşlarıyla Filistin davamızı destekleyen en iyi İranlı liderlerden oluşan bir grubun hayatına mal olan bu acı ve ağır olayda, kardeş İran halkıyla ortak üzüntü ve acı duygularımızı ve İran İslam Cumhuriyeti ile tam dayanışma içinde olduğumuzu belirtiyoruz” açıklamasını yaptı.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yayımlanan taziye mesajında ise şu ifadeler yer aldı;

“Mısır Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, İran halkına en içten başsağlığı dileklerini ileterek Yüce Allah'tan Cumhurbaşkanı Raisi'yi ve merhumunu rahmetiyle sarmalamasını, ailelerine teselli ve rahatlık vermesini niyaz ediyor. Cumhurbaşkanı, bu trajik dönemde Mısır Arap Cumhuriyeti'nin İran yönetimi ve halkıyla dayanışmasını ifade etti.”

Rusya Devlet Başkanı Putin, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“İran İslam Cumhuriyeti dini lideri Ali Hamaney, İran İslam Cumhuriyeti'nin başına gelen yıkıcı trajedi, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve ülkenizin diğer bazı önde gelen devlet liderlerinin hayatlarına mal olan uçak kazası dolayısıyla en derin taziyelerimizi kabul buyurunuz. İbrahim Reisi, hayatını anavatanının hizmetine adamış seçkin bir siyasetçiydi. Yurttaşlarının haklı saygısına ve ülkesinin ötesinde yüksek itibara sahipti. Rusya'nın gerçek bir dostu olarak, ülkelerimiz arasındaki iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesine paha biçilmez katkılarda bulunmuş ve bu ilişkilerin stratejik ortaklık düzeyine çıkarılması için büyük çaba sarf etmiştir.”

DHA